Köşe Yazısı Güncelleme Tarihi: 8 Eyl 2023 12:14

Dakar efsanesi Porsche ve Saab'a teknoloji veren Mitsubishi

1870 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo’da kurulan Mitsubishi markası bir balıkçılık firmasının teknoloji devine dönüşen ve otomobil üreten başarısının hikayesi

Mitsubishi 4000 GT

MMC yani Mitsubishi Motor Company 29 bine yakın çalışanı ile 2016 yılından beri Renault Nissan Alliance’ın bir yan kuruluşu olan Japon otomobil şirketidir.

Mitsubishi araçları 160'tan fazla ülkede satılmaktadır. Bu, Mitsubishi'yi en iyi Japon otomobil markaları arasındadır.

Mitsubishi, benim nezdimde uzun ömürlü dayanıklı az sorun çıkaran bir markadır. Uzun süre vatandaşları Toyota, Honda ve Nissan’ın gerisinde kalmıştır.

Mitsubishi Logosu'nun anlamı

Bir rivayete göre de Mitsubishi’nin kurucusu Iwasaka Yataro’nun üst üste binen üç baklava desenini gösteren Iwasaki aile arması ile üç kat dönme simetrisine göre düzenlenmiş üç meşe yapraklı armanın birleşimiydi.

Daha sonra logo, Mitsubishi’nin logosu adındaki Mitsu Japoncada 3 demektir. 3 eşkenardan oluşan logoda adındaki bishi Japoncada elmas demektir. Yani Üç elmas logosunu oluşturmuştur.

Mitsubishi araçlar

MİTSUBİSHİ MOTOR COMPANY NASIL KURULDU?

Mitsubishi, 1873 yılında Iwasaki Yataro tarafından kuruldu. Iwasaki Yataro, 1870'te bir nakliye şirketi olan Tsukumo Ticaret Şirketi'nin başkanı oldu ve ticaret haklarını kiraladı.

1873'te şirket adını Mitsubishi verdi. 1874'ten 1875'e kadar Iwasaki, Japon hükümeti tarafından Japon askerlerini ve savaş malzemelerini taşımak için sözleşme imzaladı.

Japon hükümeti, güneydoğu Tayvan'daki Paiwan Aborijinlerine karşı 1874'te Tayvan'a yapılan Japon Seferi için bir dizi gemi satın aldı ve bu gemiler daha sonra 1875'te sefer tamamlandıktan sonra Mitsubishi'ye verildi.

Bu, Mitsubishi ile Japon hükümeti arasında güçlü bağlar yarattı. Bu da yeni şirketin başarısını garantiledi. Karşılığında Mitsubishi, yeni Japon hükümetini destekledi ve 1877'de Satsuma İsyanını bozguna uğratan birlikleri nakletti.

Japon Devletinin verdiği hizmet ve sadakat ile kurucu Iwasa kendini kanıtladı. Daha sonra Iwasaki, gemiciliğin yanı sıra madencilik , gemi onarımı ve finans sektörlerine de yatırım yaptı.

Mitsubishi outlander

1884 yılında Iwasaki, Nagasaki Tersanesi'ni kiralayarak şirketin büyük ölçekte gemi inşa etmesine olanak tanıdı ve şirketin adını şu anda Mitsubishi Heavy Industries sanayi şubesinin bir parçası olan Nagasaki Tersanesi ve Makine İşleri olarak değiştirdi.

Iwasaki sık sık ileri gelenler için akşam yemekleri düzenliyordu ve bu vesilelerle büyük miktarda para harcıyordu ama aynı zamanda daha sonra ona iyilikler yaparak yardım edecek birçok arkadaş da edinerek çevresini genişletti.

1903'te Iwasaki'nin dördüncü kızı Masako, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'nın ilk Başbakanı Baron Shidehara Kijuro ile evlenmiştir. Japon Devletindeki Iwasaka’nın saygınlığı vardı.

Mitsubishi Heavy Industries tarafından üretilen ilk Mitsubishi otomobili 1917'de ortaya çıktı “Mitsubishi'nin otomotiv bölümü 1970 yılında kurulmuş olabilir ancak markanın ilk otomobili bundan çok daha önce ortaya çıktı. 1917 yılında Mitsubishi Shipbuilding bölümü Model A'yı üretti ve bu da onu Japonya'daki ilk seri üretim araç haline getirdi.”

Mitsubishi 500

Mitsubishi’nin Fiat 3’e dayanan Mitsubishi Type A idi. 22 adet deneme üretiminden sonra 1921 yılında ortadan kayboldu.

1934 yılında Mitsubishi Tersanesi, Mitsubishi Aircraft Co. Ile birleşerek Mitsubishi Heavy Industries'i (MHI) oluşturdu ve Japonya'nın en büyük özel şirketlerinden biri haline geldi.

Mitsubishi'nin 1931'de doğrudan enjeksiyonlu ilk dizel motoru sunmasının ardından, dört tekerlekten çekişli binek otomobilin dört prototipi üretildi ve 1934'te PX-33 ile test edildi; dizel motorlu bir varyant da geliştirme aşamasındaydı. Ancak projenin tamamı, savaş çabaları için gerekli olmadığı gerekçesiyle 1937'de rafa kaldırıldı.

II.DÜNYA SAVAŞI SONRASI MİTSUBİSHİ

1950 yılında yenilen devlet Japonya’da Mitsubishi de Müttefiklerin etkisiyle üç alt şirkete bölündü. Bu parçaların her birinde, kendi otomotiv faaliyetleri büyük ölçüde birbirinden bağımsız olarak yürütülüyordu.

Mitsubishi tarihi araç

1960'ların başında başlayan Japon ekonomik mucizesi ve beraberinde gelen kitlesel motorizasyon, üretimin 5023 binek otomobilden 1967'de toplam 75.000 otomobile fırlamasına neden oldu.

Şirketleri Mitsubishi Heavy Industries (MHI) haline geldi ve 22 Nisan 1970'te üç eski alt şirketin araç bölümleri MHI'dan ayrıldı ve yeni kurulan Mitsubishi Motors Corporation şirketine dahil edildi.

Savaşın bitiminden hemen sonra Mitsubishi otomobil üretimine yeniden başladı, Fuso otobüsleri yeniden üretildi ve motorlu scooter ( Silver Pigeon ) ve üç tekerlekli bisiklet taşıyıcılarının ( Mizushima ) geliştirilmesi ve üretimi başladı . 1951'den itibaren ilk binek otomobiller, Kaiser Motors Henry J ve Willys Jeep'in montajı ile lisans altında üretildi.

1960 yılında ilk Colt serisinin öncüsü olan küçük ama aile dostu Mitsubishi 500 ortaya çıktı. Sırasıyla 1961 ve 1962'den itibaren kei arabaları Mitsubishi 360 ve Minica'yı tamamladı program aşağıya doğru, 1964'ten itibaren lüks sınıf sedan Debonair esas olarak Japon pazarı için satıldı.

Galant ve Lancer modelleri ilk olarak sırasıyla 1969 ve 1973'te ortaya çıktı.

MİTSUBİSHİ VE AMERİKAN CHRYLER İŞBİRLİĞİ

1971 yılında Chrysler , MMC'nin yüzde 15 hissesini satın alarak Mitsubishi Galant ve Lancer modellerini kendi markaları altında satmaya başladı.

Kısa bir süre sonra MMC, Avrupa'da kendi bayi ve atölye ağını kurdu ve kendisini Chrysler'in Avrupalı yan kuruluşu Simca ile doğrudan rekabete soktu ve bu da iki ortak arasında gerginliğe yol açtı.

1970'lerin sonunda Chrysler'in başı belaya girdi ve önce SIMCA'yı Peugeot'ya, ardından 1980'de Avustralya üretim tesislerini MMC'ye satmak zorunda kaldı. MMC, 1982 yılından itibaren Chrysler'e paralel olarak ABD'de kendi araçlarını kendi adı altında satmaya başladı.

Chrysler kısa süreliğine toparlanırken, ikili bir ortak girişim Diamond Stars Motors’u kurdu. 1985 yılında ABD'deki Normal, Illinois'de Japon araçlarına uygulanan ithalat kısıtlamalarını aşmak için bir fabrika kurdu.

Mitsubishi logo

MMC, çok yüksek borcunu kısmen ödemek için 5 Aralık 1988'de halka açıldı ve Chrysler, MMC'deki hissesini %20'nin üzerine çıkardı. Yenilenen sorunların ardından Chrysler, 1991 yılında ABD'deki ortak tesisteki hisselerini satmak zorunda kaldı.

Amerika’daki ismi MMMA yani Mitsubishi Motors Manufacturing of America olarak adlandırıldı. 1995 yılına gelindiğinde MMC'deki tüm hisseler de tamamen yeniden satıldı.

Ortak girişimden vazgeçildi ve doğrudan işbirliği durduruldu, ancak 2000'li yıllara kadar Chrysler ile birlikte birçok model üretilmeye devam edildi.

MİTSUBİSHİ 1990’LI YILLARI VE ASYA KRİZİ

Mitsubishi, 1989 yılında MMC dünya çapında 1,5 milyon araç sattı. Bu başarıdan tam anlamıyla yararlanmak amacıyla Pajero serisi 1990'ların başında/ortasında kapsamlı bir şekilde genişletildi.

MMC, 1990'ların başında Japonya'da başlayan krizden başlangıçta büyük ölçüde kurtulurken, Honda da dahil olmak üzere diğer Japon üreticiler ciddi krizler yaşadı. 1992/1993'te Honda'nın MMC tarafından düşmanca ele geçirildiğine dair söylentiler arasında idi.

Japon rakipleri ABD pazarındaki başarılarıyla toparlanmaya başlarken ve Güneydoğu Asya'daki krizden daha az etkilenirken, MMC ağır darbe aldı.

Üç önemli satış pazarında da (Japonya, Güneydoğu Asya ve ABD) satışlar çöktü, MMC 1997 yılında Tayland'daki bir kamyon fabrikasını kapatmak zorunda kaldı, yurt içi ve yurt dışında pazar paylarını kaybetti, üçüncü büyük otomobil üreticisi konumundan vazgeçmek zorunda kaldı Mazda'ya tarihinin en büyük kaybı oldu . MMC'nin hisse fiyatı da askıya alınan temettü ödemesi nedeniyle düştü.

Personeli ve maliyetleri azaltmak ve 1998'de tekrar kârlı hale gelmek amacıyla Kasım 1997'de üç yıllık bir yeniden yapılandırma programı izledi. Ancak ilk başarılardan sonra temettü dağıtımının 1999 yılında tekrar askıya alınması gerekti.

Mitsubishi 4000 GT

Buna MMC'nin 1,7 trilyon yenlik (bugün yaklaşık 13,5 milyar euro) yüksek yükümlülükleri de eklendi. Artık gerekli olan ortak arayışında, dışarıdan analistler MMC'nin küçük ortak olarak devralma veya birleşme için çaba göstermesi gerektiğini tavsiye etti.

Mitsubishi CEO’su Kawasoe, MMC'nin eşit bir ortak olabileceğini ve öz sermaye katılımı olmadan işbirliği yapabileceğinden bahsediyordu.

İFLASIN EŞİĞİNDEKİ ŞANSIZ MİTSUBİSHİ

1997'den itibaren Asya krizi nedeniyle satış rakamlarında büyük düşüş yaşandı. Markanın imajını daha da zedeleyen örtbas skandalları da yaşandı. Yine sıkıntılı olan Daimler Chrysler grubunun 2001 yılında Mitsubishi'yi devralması hiçbir gelişme getirmedi.

2004'te Daimler Chrysler, artık Mitsubishi'ye herhangi bir mali yardım sağlamayacağını ve hisselerinin tamamını sattığını duyurdu. Bu da markayı iflasın eşiğine getirdi. Ayrıca modeller eskimişti ve satılması zordu.

Sadece Avrupa'da 2004 yazında yeni Colt'un piyasaya sürülmesinden sonra işler yeniden toparlandı. 2006 baharında ikinci Outlander'ın satışlarının başlamasıyla birlikte Japonya'daki satış rakamları yeniden yükseldi.

2001 KRİZİ SONRASI MİTSUBİSHİ’YE NE OLDU?

2003 yılında Mitsubishi Motors'un ticari araç bölümü ayrıldı ve o zamandan beri bağımsız bir şirket olan Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation'ı kurdu.

2005'te, otomobil üreticileri Daimler Chrysler ve Hyundai ile birlikte, ilgili şirketler için motor üreten ortak girişim Global Engine Manufacturing Alliance kuruldu.

2005 yılının başında Mitsubishi Motors ile Fransız PSA grubu arasında bir iş birliği anlaşması imzalandı. İmzalanan mutabakat, Japonya'da Peugeot ve Citroën için 2007 yılından itibaren yıllık 30.000 SUV üretimi öngörüyordu.

Bunlar, her ikisi de Mitsubishi Outlander için geliştirilen bir platformu temel alan Citroën C-Crosser ve Peugeot 4007’ydi. İşbirliği, Mitsubishi'deki üretim kullanımını iyileştirdi. Daha sonra Mitsubishi tarafından PSA için Citroën C-Zero ve Peugeot iOn'un i -MiEV'sini ve ASX'i temel alan başka modeller de üretildi. Citroën C4 Aircross ve Peugeot 4008 .

VATANDAŞI NİSSAN’IN MİTSUBİSHİ’Yİ HUNHARCA NASIL ELE GEÇİDİ?

Nissan, 2016'da Mitsubishi, modellerinin yakıt tüketiminde manipülasyon yapıldığını duyurdu. Nissan'a ait iki modelin 468.000 kopyası da dahil olmak üzere 625.000 araç etkilendi.

Mitsubishi'nin hisse fiyatının düşmesinin ardından, 12 Mayıs 2016'da Nissan, Mitsubishi hisselerinin %34'ünü 237 milyar yen (yaklaşık 3,2 milyar dolar) karşılığında satın alacağını duyurdu. 2016'da Mitsubishi'nin artık Renault-Nissan ittifakının bir parçası olduğunun duyurulması ile birlikte işlemin tamamlandığı duyuruldu.

MİTSUBİSHİ AVRUPA’DAN BİRDEN NEDEN ÇEKİLDİ?

2020'de Mitsubishi'nin mali zorluklar nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde Avrupa'dan çekileceği açıklandı. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının yeni stratejisinin bir parçası olarak, öncelikle Mitsubishi'nin yüksek pazar paylarıyla puan alabileceği Güneydoğu Asya pazarlarına odaklandı. Mitsubishi aslında Avrupa’dan çekilmek istemiyordu.

Mitsubishi, 2021 yılının başında, seçilmiş pazarlarda (Almanya dahil) Avrupa'da kalmak istediğini ve ayrıca 2023'ten itibaren Renault platformlarında iki yeni modelle marka portföyünü genişletmek istediğini açıkladı. Ancak aynı zamanda Mitsubishi'nin 2021 sonbaharında Büyük Britanya'dan çekileceği doğruladı.

Mitsubishi, Avrupa pazarına 2022 yılının başında Mitsubishi ASX’i ortakları Renault Captur ve Nissan Juke temel alarak piyasaya sundu.

2022 Renault Clio V’i temel alan Bursa’daki Renault fabrikasında üretilecek olan Mitsubishi Colt Haziran 2023 Avrupa pazarına sunuldu. Mart 2023'te dördüncü nesil Mitsubishi Outlander'ın da piyasaya çıkacağı duyuruldu. Mitsubishi Outlander'ın 2024 yılından itibaren de Plug in Hybrit versiyonu Avrupa’da satışa sunacak.

AVRUPA’DAKİ MİTSUBİSHİ ÜRETİM TESİSİNİN HİKAYESİ

1995 yılında Avrupa'da ve Avrupa için üretilen ilk Mitsubishi Carisma tanıtıldı. Bu , Volvo S40/V40 ile birlikte Hollanda'daki NedCar'da , Almanya sınırına yakın bir yerde yapıldı . Bunu 1999 yılında İtalya'dan Pajero Pinin ve Hollanda'dan Space Star izledi. Colt'un altıncı nesli de 2004'ten itibaren ve Outlander'ın ikinci nesli 2007'den itibaren burada üretildi.

2008 yılında Rusya’da fabrikası yapılan PSA’da montaj hattında da 2011'den itibaren Outlander ile Peugeot ve Citroën'in aynı SUV'ları da PSA grubuyla işbirliği içinde üretildi.

2012'de Mitsubishi, Hollanda'daki fabrikasını yıl sonuna kadar kapatmayı planladığını duyurdu. Tesis daha sonra VDL tarafından satın alındı ve 2014'ten bu yana MINI ve BMW için araçlar üretiyor.

Hollanda’daki Nedcar fabrikasında üretilen modeller yüksek işçilik ve belli bir malzeme kalitesinde yapılıyordu.

DÜNYACA ÜNLÜ PARİS DAKAR RALLİ’NİN EN FAZLA KAZANAN MARKASI MUTSUBİSHİ!

Mitsubishi pajero

Mitsubishi, arazi araçlarındaki yeteneğini otomobil kategorisinde Pajero modeli başta olm ak üzere 12 kere kazanarak rüştünü ıspatlamıştır. 1985, 1992, 1993, 1997, 1998, 2001’den 2007 yılına kadar da aralıksız şampiyon olarak en yakın rakibi Peugeot’dan 5 markalar şampiyonluğu fazlası vardır.

Paris Dakar’da Üreticiler klasmanında yarıştığı zaman boyunca 150 parkur kazanarak en yakın rakibi Peugeot’nun kazandığı parkurun nerede ise 2 katıdır. Tabi bu markalar 1979 yılından belli dönemlerde farklı yıllarda yarışmışlardır. Peugeot hala Paris Dakar’da etkin bir markadır. Mitsubishi ise artık katılmıyor.

Bir Mutsubishi Pajero gördüğünüzde Paris Dakar logo sticker’i yapıştrılmış görürseniz bu 12 şampiyonluğunun bir şanıdır.

DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASININ BİR ZAMANLAR POPÜLER MARKASIYDI

Özellikle 1990’lı yıllarda sedan tipindeki WRC araçlarında 555 numaralı Mavi Subaru Impreza WRC ve Beyaz Kırmızı RalliArt logolu Mitsubishi Lancer EVO ralli araçları Subaru’da Colin Mcrae ve Mutsubishi’de Tommy Makkinen adeta WRC tarıhinin kahramanı gibiydi.

WRC’de yani Dünya Ralli Şampiyonasında Tommy Makkinen Mitsubishi Lancer Evo 3-4-5-6. Nesilleri ile 1996’dan 2000 yılına kadar 4 defa üst üste sürücüler şampiyonu olarak Mitsubishi markasını kanatlandırdı. Pilotaj yeteneği tartışılmaz Makkinen’in 4 sürücüler şampiyonasına karşın Markalar Şampiyonasında Mitsubishi 1998 yılında 1 kere kazanmıştır.

Seri üretime yakın otomobiller dünya şampiyonasında Mitsubishi, 1990'ların ortasından bu yana Subaru ile birlikte baskın otomobil markalarından biri oldu. Ayrıca ulusal ralli şampiyonalarında birçok şampiyonluk başarısı elde edin.

Mitsubishi, Lancer WRC'nin daha sonraki geliştirmelerinin artık önceki modellerin başarılarına dayanamaması nedeniyle 2007 yılında Dünya Ralli Şampiyonası'ndan çekildi. Küresel ekonomik kriz ve dizel araçların Dakar Rallisi'ndeki zayıf performansı da 2009 yılında kros rallisinden çekilmeye yol açtı.

MİTSUBİSHİ OTOMOBİLLERİNİN LİSTESİ

Ülkemizde piyasası olmayan Mitsubishi’nin bir çok modeli mevcuttur .

 • Hatchback: Mitsubishi Colt, Mirage/ Space Star,
 • Sedan: Mitsubishi Grand Lancer, Mirage G4/Attrage,
 • Station Wagon: Mitsubishi Colt Plus,
 • SUV/Crossover: Mitsubishi Airtrek, ASX (Avrupa pazarı için), ASX/RVR/ Outlander Sport, Eclipse Cross, Outlander, Pajero Sport, Montero Sport, Xforce
 • MPV/ Minivan: Mitsubishi Delica D2, Delica D2 Custom, Delica D:5, Delicia (Tayvan pazaı için), Xpander, Xpander Cross, Zinger
 • Kei Mikro Araçlar: Mitubishi Delicia Mini, EK Space, EK Wagon, SK X, EK X EV, Town Box,
 • Pikap Serisi: Mitsubishi L200/ Triton/ Strada, Zinger Pickup
 • Ticari Araçlar: Mitsubishi Delicia Kamyonet (Tayvan Pazarı), L300 (Filipinler pazarı), Colt L 300 (Endonezya pazarı)
 • Kei Mikro Ticari Araçlar: Mitsubishi Minicab Miev, Minicab Van, Minicab Truck.

MİTSUBİSHİ’NİN ÜRETİLMEYEN MODELLERİ

OTOMOBİLLER

Henry J (1950-1954), Colt 1000 (1963-1970), Galant (1969-2012), Galant GTO (1970-1977), Galant FTO (1971-1975), Lancer (1973-2017), Galant Lambda (1976-1984), Sigma (1976-1996), Starion (1982-1989), Cordia (1982-1990), Tredia (1982-1990), Magna (1985-2005), Mitsubishi Precis (1987-1994), Eclipse (1990-2012), Diamante (1990-2005), 3000GT (1990-2020), Lancer Evolution (1992-2016), FTO (1994-2000), Carisma (1995-2004), i-MiEV (2009-2021)

MPV

Chariot (1983-2003), RVR (1991-2002), Freeca (1997-2017), Mirage Dingo (1998-2014), Space Star (1999-2005), Dion (2000-2005), Savrin (2001-2014), Grandis (2003-2011)

SUV

Jeep (1953-1998), Pajero (1981-2021), Pajero Junior (1995-1998), Pajero iO (1998-2015), Endeavor (2003-2011)

TİCARİ ARAÇLAR

Express (1986-2013, 2020-2022), Colt T120SS (1991-2019), Maven (2005-2009), Raider (2005-2010)

KEİ MİKRO ARAÇLAR

Minica (1962-2011), Toppo (1990-2004, 2008-2013), Pajero Mini (1994-2012), Pistachio (1999), I (2006-2013)

Mitsubishi’nin ilk seri üretim elektrikli aracını 2009 yılında i-Miev’yi piyasaya sunmuştur

“Paris Dakar ralli tarihinde en fazla şampiyonluğu bulunan Mitsubishi’nin S-AWC yani Super 4 tekerden kumanda kontrollü dört çeker sistemi dünya ralli şampiyonasında Lancer Evolatıon’larda gelişerek alınabilecek en güvenilir ve rüştünü ispatlamış dört tekerden çekiş Mitsubishi’de diyebilirim. Değişken 4 çeker hızlanmada arka tekerden itiş, frenlemede motor kompresyonunu ön tekerlere virajlarda viraja dönüş tarafındaki dış tekerleri daha hızlı döndürerek keyifli ve güvenli yolculuk sağlar.”

Mİ-PİLOT YANİ MİTSUBİSHİ INTELLİGENT PİLOT SİSTEMİ DE NEDİR?

Kameraları ve radarı kullanan MI-PILOT, güvenli ve keyifli bir sürüş için otoyollarda ve dur-kalk trafikte uzun mesafeli sürüşün stresini azaltmak amacıyla hızlanmayı, frenleri ve direksiyonu kontrol eder.

Öndeki aracın hızlanmasına ve yavaşlamasına göre en az yaklaşık 30 km/saatlik ayarlı hızda sabit bir takip mesafesini korur.(Ayrıca yaklaşık 30 km/saat veya daha düşük hızlarda, önde bir araç olduğunda da etkinleştirilir.),

Öndeki aracın hareketine göre, sıkışık trafikte durduktan sonra yaklaşık 30 saniye içinde1 durur ve otomatik olarak yeniden başlar. Sürüş sırasında aracı şeridin merkezine yakın tutmak için direksiyonu destekler.

Hız sınırı işaretlerini okur ve ayarlanan hızı buna göre otomatik olarak ayarlar. Araç hızını virajlara, kavşaklara ve ilerideki yoldaki diğer koşullara uygun hıza otomatik olarak ayarlamak için navigasyon haritası bilgilerini kullanır.

Mitsubishi pick up

SAĞLAMLIĞI, DAYANIKLILIĞI VE VERİMLİLİĞİ İLE MEŞHUR MİVEC MOTOR

Mitsubishi , MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system), Japon otomobil üreticisi Mitsubishi'nin 1992 yılından beri kullandığı bir motor teknolojisi. Teknoloji olarak VTEC ile aynıdır. Değişken subap zamanlaması'na sahiptir. Düşük devirlerde yüksek performans ve az yakıt tüketimi sağlar.

MİTSUBİSHİ’NİN FABRİKA KONUMLANMASI

Mitsubishi’nin merkezi ve tasarım merkezi, merkez showroom Tokyo’dadır. Tasarım merkezi Okazaki’dedir. Elektrkli Araç araştırma geliştirme merkezi Okazaki’dedir. Bunun dışında Kyoto ve Tokachi Araştırma Geliştirme Merkezleri vardır.

Japonya’da araç üretim tesisleri Okazaki ve Mizushima’dadır. Güç aktarma organları fabrikası Kyoto ve Shiga’dadır.

Bunun dışında Mitsubishi’nin Japonya dışında Mirage, Attrage, Triton, Pajero Sport’u ürettiği MMTh Mitsubishi Motors Thailand Co.Ltd. , Mirage, Mirage G4, L300’ü ürettiği MMPC Mitsubishi Motors Philippines Crop. , tüm motorların üretildiği MEC MMTh Engine CO.,Ltd. Tayland, sanzıman aktarma organlarının üretildiği ATC Asian Transmission Corp. , ASX, Outlander, Eclipse Cross modellerinin üretildiği GAC Mirsubishi Motors Co. Ltd (GMMC) Çin, Otomobil ile ilgili araştırma, inceleme ve kalite kontrol Otomobil parçalarının satın alınması ve temini için Mitsubishi Motors China Co.,Ltd (MMCh), XPANDER, Pajero Sport, L300’ün üretildiği PT Mitsubishi Motors Krama Yudha Endonezya (MMKI), Outlander, XPANDER modellerinin üretildiği Mitsubishi Motors Vietnam Co., Ltd (MMV) Vietnam.

Mitsubishi araç

Avrupa’da Pajero Sport’un üretildiği PCMA Rus, Limited Liability Company Rusya, Dizayn tasarım ve sertifika işlerinin yapıldığı Almnay’daki Mitsubishi Motor R&D Europa Gmbh (MRDE) . Kuzey Amerika’da Otomobille ilgili araştırma, test ve inceleme yapıldığı A.B.D.’de Michigan’daki Mitsubishi Motors AR-GE of America, Inc (MRDA) şeklindedir.

Günümüzde Mitsubishi araçlarına 5 yıl-100.000km veya 2 yıl sınırsız km ve 12 yıl paslanmazlık garantisi vermektedir. 2023 Ağustos ayında Mitsubishi Space Star cvt sanzımanlı 1.2 benzinli versiyonu satılmaktadır.

Otomobil seçiminde piyasanın olmadığı Mitsubishi’de Türkiye için sanşsız markalardan bir tanesi. Geçtiğimiz yıl 2022 yılında 583 adet otomobil ve 1.437 adette ticari olmak üzere 2.020 adet satış gerçekleştirmiştir. Markanın Türkiyede tutulan modelleri hatchback Space Star ve pikap L200 modelleridir.

DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASINDA MİTSUBİSHİ’NİN İTİCİ GÜCÜ RALLY-ART İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Rally-Art, 1972'de Southern Cross Rally'de ilk uluslararası zaferini kazanan Mitsubishi takımının sürücüsü Andrew Cowan tarafından kuruldu .

Mitsubishi ralli pilotu Andrew Cowan, 1983 yılında Mitsubishi'nin motor sporları faaliyetleri için bir Avrupa üssü olarak Andrew Cowan Motorsports'u (ACMS) kurdu. Merkezi Rugby, Warwickshire'da bulunan şirket, Mitsubishi'nin yüksek performans bölümünün desteğiyle Ralliart Europe'a dönüştü.

Ralliart Avrupa, Dünya Ralli Şampiyonası'na ilk kez 1989 yılında Mitsubishi Galant VR-4 ile tam zamanlı olarak katıldı .

Tommy Makkinen 1996,1997,1998 ve 1999 yılında üst üste 4 Dünya Ralli Şampiyonası Sürücler Şampiyonluğunu kazandı. 1998 yılında da Mitsubishi Dünya Ralli Şanpiyonası Üreticiler Şampiyonluğunu kazandı.

Tommy Makkinen’nin 2002 yılında Subaru’ya geçmesinin ardından Mitsubishi kaz kaybetti ve 2003 yılında Dünya Ralli Şampiyonasından çekildi.

Mitsubishi Evo

“Mitsubishi Motor Company’nin motorspoları serüveni Paris Dakar Ralli Şampiyonası ve dünya ralli şampiyonasındaki başarıları gelir. Bunda Mitsubishi’nin muazzam 4 çeker sistemine atıfta bulunur.”

Rally-Art, 2002'de Almanya'nın Trebur kentinde Mitsubishi Motors Motor Sports'u kurdu ve daha sonra 2003 yılında daha önce bağımsız olan lisans sahiplerini bu şemsiye altında birleştirdi ve Cowan'dan ACMS Ltd'yi satın alırken, Mitsubishi Motors Avustralya da Stewart'ın operasyonunu devraldı.

Mitsubishi, 2003 yılında Cowan'dan ACMS Ltd'yi satın alarak yarış faaliyetlerini pekiştirirken, Mitsubishi Motors Avustralya da Stewart'ın operasyonunu devraldı. Mitsubishi, Mitsubishi 2005 yılında geliştirilmiş bir otomobil olan Lancer WRC05 ile geri döndü. 2007 yılında Mitsubishi , Dünya Ralli Şampiyonasında başladığı serüveni 2. kere bıraktı.

“Mitsubishi, efsane ralli sürücüsü Finli Tommy Makkinen’in anısına Mitsubishi Lancer Evo VI Tommy Makkinen Edition versiyonunu çıkarmıştır. Koleksiyoncuların radarında olan çok özel bir modeldir.”

Ralli Dünyasında 2 önemli sedan rally aracı gelir. Bunlar Subaru Impreza WRC STI ve Mitsubishi Lancer EVO serileridir. Öyle ki FIA Kupası Üreticiler Şampiyonasında da Mitsubishi Lancer EVO serileri ile 1995,1996,1997,1998,1999,2000 ve 2001 yılında şampiyon olmuştur.

İsim değiştiren Şampiyona PWRC olarak Pruducer World Rally Championship olarak devam etmiş. Mitsubishi, Lancer EVO ile 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yılında şampiyon olan araç olmuştur. 2012 yılında seri sonlanmıştır.

Mitsubishi 4000 GT

MİTSUBİSHİ’NİN EN İKONİK SPOR ARACI

Süphesiz ki Mitsubishi GTO yada 3000 GT’dir. 1990 yazından 2000 ortasına kadar Nagoya'da Japonya’da üretildi. 1990'dan 1996'ya kadar 3000GT'nin kardeş modeli olan Dodge Stealth vardı ve bu model, Mitsubishi Motors ve Chrysler Corporation arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak yalnızca Kuzey Amerika'da satıldı . Ancak, tüm Stealth'ler Japonya'da üretildiğinden, Diamond-Star-Motors ortak girişiminin bir aracı değildi.

Toyota Supra , Nissan 300ZX ve Honda NSX doğrudan rakipler olarak değerlendirilebilir.

Avrupa'da 3000 GT ve ABD'de VR4 olarak sunulan en üst versiyonda spor coupé, dört tekerlekten direksiyon, elektronik olarak kontrol edilen amortisörler ve aktif ön spoyler ve arka kısım gibi 1990'lara yönelik yenilikçi teknik sistemleri birleştirdi .

1990-1994 1.Nesil ve 1994-2000 yılları arasında 2.Nesli üretildi. Spor bir tasarım 3 litrelik V6 silindir. 280 km/h son hız, 0-100 km hıza 5.7 saniyede gelen 1700-1800 kg ağırlık ile oturaklı önde alçaltılabilir ön spoiler , 80 km/saat'ten itibaren otomatik olarak açılır ve 50 km/saat'te tekrar geri çekilen arkada ayarlanabilir arka kanat, kilitli difrensiyel, ABS ile çağına göre süper spor bir otomobildi.

MİTSUBİSHİ’NİN 2. ÖNEMLİ SPOR OTOMOBİLİ

Ağabeyi Mitsubishi GTO yada diğer adı ile 3000 GT’den bir küçük 1,87- 2 litrelik sonradan 3,4 litreye kadar giden Mitsubishi Eclipse idi. Tıpkı ağabeyi GTO gibi Mitsubishi’nin ortakları Chrysler’in Diamond Star Motors’un Mitsubishi’nin Eclipse, Chrysler yan kuruluşu Eagle’n Talon, Plymouth’un Laser olarak 1990 başından 2012 sonuna kadar ABD pazarı için Abd’NİN Normal şehrinde (Illinois) fabrikasında üretilmiştir. 1990-1995 yılları D 20 1. Nesil, 1995-2000 yıllarında D30 2.Nesil, 2000-2005 yılları arasında D50 3.Nesil, 2005-2012 yılları arasında 4G 4.Nesil üretilmiştir.

2012 yılı sonunda Eclipse'in üretimi halefi olmadan durduruldu. [3] "Eclipse" adı 2017 yılında yeniden alındı ve Eclipse Cross olarak bir SUV'a atıfta bulunuldu .

Mitsubishi 3000Gt

MİTSUBİSHİ HANGİ AMERİKALI OTOMOBİL ÜRETİCİSİ İLE ORTAKLIK KURDU?

1985 ve 2015 yılları arasında Diamond-Star Motors (DSM), Chrysler Corporation ile Mitsubishi Motors Corporation (MMC) arasında otomobil üretiminde bir ortak girişimdi .

Diamond-Star Motors, Mitsubishi'nin tesisin tek kontrolünü üstlenmesinden dört yıl sonra, 1995 yılında resmi olarak Mitsubishi Motor Manufacturing of America, Inc. (MMMA) olarak yeniden adlandırıldı.

2002'den 2016'ya kadar resmi adı Mitsubishi Motors North America, Inc. (MMNA) Üretim Bölümü idi . Üretim tesisi ve genel merkezi Normal , Illinois'teydi .

Başlangıçta Diamond-Star Motors, Chrysler ve Mitsubishi arasında 50:50 ortak girişimdi . Ancak 1991 yılında Japon şirketi ortağının hisselerini satın aldı ve o andan itibaren Chrysler araçları sözleşmeye dayalı olarak üretilmeye başlandı.

Chrysler kalan hisselerini 1993 yılında Mitsubishi'ye sattı ve Diamond-Star Motors, 1995'te Mitsubishi Motors Manufacturing America (MMMA) olarak yeniden adlandırıldı.

2000'li yıllarda fabrika, Endeavor , Galant ve Eclipse dahil olmak üzere Mitsubishi tarafından Amerika pazarı için "Project America" kapsamında geliştirilen Mitsubishi PS platformunda araçlar üretti .

2003 yılında yapılan genişletmeyle fabrikanın alanı 220.000 m²'ye çıkarıldı. 2012 yılının ortalarında tesis, Amerika Birleşik Devletleri'nde Outlander Sport adıyla satılan Mitsubishi ASX'in üretimine başladı. Yüksek mekanize tesiste yaklaşık 1.900 kişi ve 1.000 civarında robot çalışıyordu.

2015'te Mitsubishi, Normal fabrikasındaki üretimi sonlandıracağını duyurdu. Mitsubishi üretimi Japonya’ya kaydırdı. Mitsubishi, işleri kurtarmak için tesisi satmaya çalışacağını ancak alıcı bulunamaması halinde tesisin kapatacağını duyurdu alıcı çıkmadı ve fabrika kapandı.

1200 işçinin 900’ü işten çıkarıldı. Tesis Mayıs 2016'daki nihai kapanışına kadar yedek parça üretmeye devam etti. Tesis, 2017 yılından bu yana, tesisi ve içindekileri 16 milyon dolara satın alan Amerikalı elektrikli araç girişimi Rivian'a ait .

Bu fabrika’da Mitsubishi, Chrysler, Dodge, Eagle ve Plymouth modelleri ortak üretim yapmıştır.

“Mitsubishi daha çok pikapları, arazi araçları ve Lancer Evo serisi ralli araçları ve bunun yol versiyonu ile hatırlanacak. Gelecek elektrikli araçlarda, hibrit araçlarda vakit kaybı. Mitsubishi gibi köklü bir japon otomobil üreticisi hak ettiği yerde değil. Zaten 2023 yılının ortasındayız tek model Space Star satmakta ve maalesef ülkemizde piyasası oluşamadı.”

Mitsubishi concept araç

MİTSUBİSHİ FUSO KAMYON VE OTOBÜS ŞİRKETİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation veya kısa adıyla Mitsubishi Fuso, Japon ağır kamyon ve otobüs üreticisidir .

Daimler-Chrysler ve Mitsubishi Motors arasındaki ittifakın sona ermesinden bu yana esas olarak Alman üretici Daimler AG'ye ait oldu. Hissedarların % 90’nı Mercedes Daimler AG ,% 10 dan biraz fazlası Mitsubihi Motors’undur.

1932 yılında ilk modelini çıkaran şirket, 1949 yılında Mitsubishi’nin yan kuruluşu idi. 2005 yılında Mercedes Daimler tarafından devranıldı.

Türkiye’de ortağı TEMSA’dır.

Fuso kamyonları öncelikle aşağıdaki Japon tesislerinde geliştirilmekte ve üretilmektedir:

 • Kitsuregawa Deneme Sahası
 • Kawasaki Fabrikası ve Araştırma ve Geliştirme Merkezi
 • Nakatsu Fabrikası, Aikawa, Kanagawa
 • Toyama, Toyama'daki Mitsubishi Fuso Otobüs Üretim Şirketi

Mitsubishi Fuso Canter iş kamyonları Endonezya, Mısır, Tramagal (Portekiz), Filipinler, Venezuela, Türkiye ve Rusya'da üretilmektedir . Japonya, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı Asya ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nde de pazarlanmaktadır.

Fuso kamyonları ayrıca Hindistan'da Chennai yakınlarındaki Oragadam'daki Daimler Hindistan Ticari Araçlar fabrikasında da üretiliyor . Bu araçlar Doğu Afrika ve Güneydoğu Asya'da satılıyor. Mitsubishi Fuso'nun Avrupa pazarlama ve satış merkezi Stuttgart'tadır .

Mitsubishi Fuso Canter , ülkemizdeki en tanınmış kamyonet modelidir.

MİTSUBİSHİ’NİN BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN KISMI

Mitsubishi Motors, markanın 100. yıl dönümünü kutlamak üzere 1970 yılında kuruldu. Bugüne kadar Mitsubishi Motors, benzinli ve elektrikli otomobiller de dahil olmak üzere geniş bir araç yelpazesi üretti . Japon otomobil markası, sektördeki güvenilir isimlerden biri olarak kendini kanıtladı.

Mitsubishi diğer alanları keşfetmeye devam etti ve bugün itibariyle Mitsubishi endüstrilerinin kendi adına birçok ürünü var. Mitsubishi'nin ürün ve hizmetleri aşağıdaki gibidir:

 • Enerji – Termal, nükleer ve doğal enerji gibi enerjiyle ilgili ürünler.
 • Uçak – Ticari uçaklarda ve uçak motorlarında kullanılan ürünler.
 • Uzay – Uzay istasyonu programlarıyla ilgili ürünler.
 • Gemi ve okyanus – Tanker ve kargo gemileri gibi gemi yapımı ve okyanusla ilgili ürünler
 • Ulaşım – Elektrikli Ücret Toplama (ETC) ve Otomatik Ağ Geçidi Transit (AGT) sistemleri gibi ulaşımla ilgili çeşitli sistemler.
 • Malzeme taşıma – Forkliftler ve diğer ilgili sistemler
 • Çevre – Küresel ısınmayla mücadeleye yardımcı olacak çeşitli çevresel bitkiler
 • Otomotiv – Makine ve turboşarjlar gibi ilgili ürünler
 • Endüstriyel makineler – Kimya tesisleri, baskı makineleri, iklimlendirme ve soğutma sistemleri için üretilen ürünler.
 • Altyapı – Bina ve altyapı için ekipman ve makineler
 • Yaşam ve Eğlence - Klima ve buzdolapları gibi yaşam ve eğlence amaçlı kullanılan ürünler
 • Savunma - Ulusal savunma için kullanılan ürünler
 • Mühendislik işi – Kimya, enerji ve çevre tesisleriyle ilgili sorunları çözme gibi bir teknoloji devidir. Otomobil ve klima sektörü bizim ülkemizde sadece buzdağının görünen kısmıdır.

GUINNESS DÜNYA REKORLAR KİTABINA GİREN MİTSUBİSHİ’NİN MODELİ

2010 yılında Mitsubishi en tanınmış elektrikli aracı 'I – Miev'i piyasaya sürdü. Model, 10.000'den fazla adet satan ilk elektrikli otomobil oldu ve bu, Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na kaydedilen bir başarı.

Mitsubishi i-Miev

MİTSUBİSHİ HANGİ TEKNOLOJİSİNİ PORSCHE VE SAAB’A VERMİŞTİR?

1976 yılında Mitsubishi sessiz şaftlı motorları tanıttı. Gelişmiş motorlar 4 silindirli yapıdaki titreşimlerin azaltılmasına yardımcı oldu. Mitsubishi, modern teknolojinin patentini aldı ve Porsche ve SAAB gibi diğer lider markalara lisans verdi.

MİTSUBİSHİ’NİN HANGİ AKTÖR İLE ORTAKLIĞI OLDU ?

Markanın Jackie Chan ile uzun süredir devam eden ortaklığı da Mitsubishi otomobilleriyle ilgili gerçekler arasında yer alıyor. Jackie Chan, bir çok filminde Mitsubishi araçlarını tercih etmiştir. Hatta Yıldızın ortaklığını onurlandırmak amacıyla Mitsubishi, Jackie Chan'e özel üretim araçlar da hediye etti.

MİTSUBİSHİ 1995 YILINDAN HANGİ BENZİNLİ MOTORU YAKIT VE VERİMLİLİK KONUSUNDA LİDER İDİ ?

Mitsubishi, 1995 yılında dünyanın ilk Benzinli Direkt Enjeksiyonlu (GDI) motorunu piyasaya sürdü. Çevre dostu motorlar, etkili yanma sağlamayı başararak onları büyük bir başarıya dönüştürdü.

Dosyahaber.com

Ekleme Tarihi: 8 Eyl 2023 12:03