Güncel Güncelleme Tarihi: 2 Kas 2016 13:43

Darbe gecesi Boğaziçi Köprüsü'nde sniper şehir efsanesi mi?

Darbe komisyonunda konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan, Boğaziçi Köprüsü'nde sniper yoktu. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi" dedi.

Darbe gecesi Boğaziçi Köprüsü'nde sniper şehir efsanesi mi?
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, darbe komisyonunda 15 Temmuz gecesiyle ilgili bilinmeyen bir ayrıntıyı anlattı. Çalışkan açıklamasında "Sniper konusu şehir efsanesi. Boğaziçi Köprüsü'nde sniper yoktu. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi" dedi.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna bilgi veren Çalışkan, darbe girişimi akşamında IŞİD ile ilgili önemli bir operasyon hazırlığındayken bir emniyet müdür yardımcısının kendisini aradığını ve "Bir askeri yetkilinin aradığını, sıkıyönetim ilan ettiklerini söylediğini" aktardı.

"DARBE KISMINI ÇOK AKLIMIZA GETİRMEDİK"

Hayatın olağan akışına uymadığı için "Herhalde meczup" dediklerini belirten Çalışkan, "Sonra köprüden sorumlu müdürüm aradı ve 30-40 askerin polislerin silahını almaya çalıştıklarını söyledi. Darbe kısmını çok aklımıza getirmedik ama normal olmayan bir şey olduğu kesindi." dedi.

"İKNA EDERİZ YA DA ÇATIŞIR KÖPRÜYÜ AÇARIZ DİYE DÜŞÜNDÜM"

Çalışkan, köprüye geldiğinde, askerlerin köprüyü kapattığını gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Yaklaşmak istedik, havaya ateş ettiler. Komutanımız ve valimiz geldi. İlk başta 'bunları ikna ederiz ya da çatışır köprüyü açarız' diye düşündüm. Tam bu kararı verirken değişik yerlerde tankların geldiğini duyduk. Köprüye müdahale etmeyi beklemeye aldık. Tanklar devreye girince normal bir şey yaşamadığımızı fark ettim.

"YAPTIĞIM ANONSTAN SONRA OLAYIN ŞEKLİ DEĞİŞTİ"

10.30 gibi telsizden 'Hiçbir şekilde silahımızı teslim etmeyeceğiz ve bulunduğumuz yerden ayrılmayacağız.' diye anons yaptım. O anonstan sonra olayın şekli değişti. 'Vatandaşlarla beraber karşımızdakilere de zarar vermeden, onların da bu memleketin çocuklarını olduğunu bilerek...' dedim, esas zorluk oradaydı. Hiçbir yardımcımda esneme olmadı. 40 tane yardımcım var. Bir tanesi esneseydi gücümüz yüzde 25 azalırdı."

"VATANDAŞLAR ÖNÜMÜZDE SET OLDU"

"Vatandaşlarla beraber köprüye yürümeye başladık. 'Emniyet Müdürünü koruyun' diyerek önümde iki saf yapıldı. İnsanlar, tanımadıkları bir insanın önünde saf oluyorlar. Ben de onlara 'açılın, üzerimizde hiç olmazsa çelik yelek var' dedim ama hiç birisi seti açmadı." diyen Çalışkan, üzerlerine ateş açılması sonucu, yakın koruması polis memuru Münir Alkan'ın şehit olduğunu, bir korumasının ağır, özel kaleminin de hafif yaralandığını bildirdi.

"İNSANLARIN OLDUĞU YERE DOĞRU TANK YAPTILAR"

Darbe gecesi hem vatandaşları korumak, hem de darbecileri ikna etmek için megafonla anonsta bulunduklarını, ara ara darbecilere ateş ettiklerini aktaran Çalışkan, "Nereden ateş ettiysek oraya tank atışı yaptılar. 4 defa tank atışı yapıldı. Direkt insanların olduğu yere doğru tank atışı yaptılar. Bir tanesi TOMA'yı delip geçti, 3-4 vatandaşı parçaladı." dedi.

"KORGENERAL YAVUZ TÜRKGENCİ GERÇEK BİR KAHRAMAN"

Çalışkan, bu sırada tankları ele geçirip bunlarla darbecilere saldırma fikrinin aklından geçtiğini ve bunu yanında bulunan ve polislerle birlikte hareket eden, o zaman Tümgeneral rütbesindeki Genelkurmay Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci'ne de ilettiğini, ancak daha sonra vatandaşların bu tankları bilmeden kullanmaya çalışmasıyla facia olabileceği düşüncesiyle bu fikirden vazgeçtiklerini söyledi.

Türkgenci'nin o gece çok büyük hizmet ettiğini ve kendilerine çok büyük yardımlarının dokunduğunu belirten Çalışkan, "Özellikle sabah saat 4-5'ten sonra bize çok büyük faydaları dokundu. Bir takım insanları sevk etti, bir takım yerlere çatışmalara bizimle beraber. Hatta onun talimatıyla giden bir albayımız şehit oldu, bir albayımız ağır yaralandı. Başka yerlerde bize çok büyük faydaları oldu. Kahraman kelimesini kullanıyorlar. Gerçek bir kahraman. O manada büyük bir katkısı oldu." dedi.

"CUMHURBAŞKANIMIZIN İZNİNİ ALMADAN BİR İŞ YAPTIK"

"Cumhurbaşkanımızın kendi iznini almadan bir iş yaptık ama doğru bir iş yaptık. Bir emniyet müdür yardımcımız bir mesaj yayınladı gece saat 11.00-12.00 civarı. O mesaj halkı davet eden bir mesajdı. Selalar konusunda bir müdür yardımcımız müftümüzle görüştü. Müftümüz bunun Diyanet İşleri Başkanımızın talimatıyla olacağını söyledi. Orayla irtibat kuruldu." ifadesini kullanan Çalışkan, bir taraftan da tankların ilerleyişini durdurmak için metrobüsten ağır araçlara kadar ellerinde bulunan bütün araçları kullandıklarını bildirdi.

Darbe gecesi İstanbul'da 26 ayrı noktada darbecilere karşı mücadele verildiğini, bu sırada 6'sı polis teşkilatından 99 kişinin şehit olduğuna dikkati çeken Çalışkan, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğüne tankla gelen bir darbeci yarbayın yakalandığını ve bu kişinin telefonundan 104 kişinin haberleştiği WatsApp grubunun belirlendiğini, bunun kendilerine çok büyük bir fayda sağladığını dile getirdi.

"EMNİYET TEŞKİLATI ÇOK DİKKATLİ DAVRANDI"

Çalışkan, İstanbul Emniyet teşkilatının, darbe girişimi sırasında çok dikkatli davrandığına işaret ederek, "Yani karşı tarafta düşman olarak gördüğümüz insanlar var, bize ateş ediyorlar ve çok ağır hakaret ediyorlar. Ama polis buna bu şekilde karşılık vermedi. Askerler gözaltına alındığında yüzde 99, belki 100 diyeceğim, bilerek hiçbirine kötü muamele yapılmadı." açıklamasında bulundu.

Bu işi organize eden ve işin başında bulunan darbeci bir tuğgenerali, kendisinin bir zırhlı araçla vatandaşa göstermeden Emniyet Müdürlüğüne getirdiğini söyleyen Çalışkan, bu sırada darbeci subaya hakaret etmeye kalkan bir polisi uyardığını ve "Biz hiçbirine hakaret etmeyeceğiz, küfretmeyeceğiz, herhangi olumsuz hiçbir şey yapmayacağız. Herşeyi bunlar belki hak etti. Ama bizim işimiz bu değil." dediğini aktardı.

"SNIPER KONUSU ŞEHİR EFSANESİ"

Çalışkan, "15 Temmuz darbesini sadece askere indirgerseniz bu işi ıskalamış olursunuz. Asker bu işin bir boyutu. Devasa bir örgütten bahsediyoruz. Maliyesiyle, eğitimiyle, uluslararası ilişkileriyle şu an dünyanın bir çok yerinde düşman diaspora oluşturmaya çalışan yetkinlikte, birçok ülkenin desteklediği bir yapıdan bahsediyoruz." dedi.

Darbe günü Boğaziçi Köprüsü'nde sniper olduğu iddiasına ilişkin de Çalışkan, "Sniper konusu şehir efsanesi. Sniper yoktu orada. O köprünün bir bacağının üzerindeki sallanan şey sniper değildi. Bu örgüt her şeyimize zarar verdi, istihbaratımıza da teşkilatımıza da zarar verdi. Bizi istihbarat manasında çok hırpaladılar. Bir takım dinlemeleri götürdükleri kesin. Ahlaksızca götürmüşler." ifadesini kullandı.

Çalışkan, darbeciler tarafından hazırlandığı iddia edilen herhangi bir infaz listesini görmediğini başka bir ilde böyle bir liste olup olmadığını da bilmediğini kaydetti.

Darbe gecesi üzerinden iki tank geçen darbe karşıtı Sabri Ünal da komisyona katılarak, kısa bir konuşma yaptı. Ünal, darbenin arkasındaki faillerin aydınlatılması için komisyonun en doğru şekilde çalışmasının ve bir sonuca varmasının, milletin beklentilerinin karşılanması açısından önemli olduğunu belirtti.

Ekleme Tarihi: 2 Kas 2016 13:43