Eğitim Güncelleme Tarihi: 13 Şub 2023 19:00

Deprem bölgesinde görev yapan öğretmenler ne yapacak?

Deprem bölgesinde okullar 1 Mart'a kadar kapalı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bölgedeki öğretmenlerin durumuna ilişkin de açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Milli Eğitim Bakanı Özer, depremin vurduğu 10 ilde okulların ne zaman açılacağına ilişkin soruya, "Duruma bakılacak. 1 Mart tarihini öteleyebiliriz" şeklinde yanıt verdi. Özer ayrıca, bölgedeki öğretmenlerin diğer illerde görevlendirileceğini, ilgili sürecin de bu hafta içerisinde başlayacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, yıkımın yaşandığı 10 ilde 1 Mart'a kadar eğitim-öğretime ara verilmesi kararının uzatılabileceğini kaydetti. Özer, "Duruma bakılacak. 1 Mart tarihini öteleyebiliriz" dedi.

CNN Türk yayınında konuşan Özer, depremden etkilenen ve OHAL ilan edilen (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) kentlerde eğitim-öğretim sürecinin ne zaman başlayacağına ve bölgede görev yapan öğretmenlerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

10 ilde okulların 1 Mart'a kadar eğitim-öğretime ara verdiğini anımsatan Özer, "Tüm okulların hasar tespit raporlarını almadan eğitime başlamayacağız" dedi. Özer, "10 ildeki eğitim-öğretime 1 Mart'a kadar ara verdiğimizi açıkladık. 1 Mart'ta başlayacağını açıklamadık. Belki 1 Mart'ta bu 10 ilin bazılarında eğitim-öğretime başlayamayacağız" dedi.

Bölgedeki öğretmenlerin diğer illere görevlendirileceğini kaydeden Özer, ilgili süreçlerin bu hafta içinde başlatılacağını kaydetti.

Sınav tarihlerine de değinen Özer, "Sınavların tarihi koşullara göre şekillenecek. Sadece LGS ve YKS sınavlarında ikinci dönemi kapsam dışına aldık. LGS sınavının tarihini ileri tarihte açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

Ekleme Tarihi: 13 Şub 2023 19:00