Ekonomi Güncelleme Tarihi: 2 Mar 2019 16:56

"Deşifre oluruz" korkusu ile paralar geri geldi

‘Dünyanın en büyük küçük şehri’ ünvanlı aynı zamanda kumar cenneti Reno’ya götüren Türkiye'nin zenginleri "deşifre oluruz" korkusu ile paralarını geri getirdi.

Paralarını ABD’nin Nevada Eyaleti’ndeki ‘Dünyanın en büyük küçük şehri’ ünvanlı kumar cenneti Reno’ya götüren bazı Türk zenginler, ‘deşifre’ olma kaygısıyla varlıklarını Türkiye’ye geri getirmek zorunda kaldı.

Daha önce çeşitli nedenlerle önce Bahama Adaları ve İsviçre'ye sonrasında ise vergisiz paranın toplandığı ABD'nin Nevada Eyaleti'nin Reno kasabasına giden bazı Türk zenginleri parasının 'deşifre' olma korkusuyla Türkiye'ye geri getirmeye başladı.

ROTHSCHILD'S İLE BAĞLANTILI

Rahim Ak’ın haberine göre olayın hikayesi 27 Ocak 2016'da Bloomberg Businessweek dergisinin "Dünyanın yeni vergi cenneti ABD' başlığı ile duyurduğu habere de konu olmuştu. O haberde Rothchild & Co. şirketinin bir Türk müşterisinin parasını önce Bahama adalarına sonra ise ABD'nin Nevada Eyaleti'ndeki Reno kasabasına götürdüğü yazıldı. Haber ve ardından gelen diğer haberler İsviçre bankalarına vergi kaçırılmasına yardımcı olunduğu gerekçesiyle ceza kesen ABD'nin Rothchild & Co aracılığı ile yeni vergi cenneti olduğu iddia edildi. Sadece Nevada değil Dekota ve diğer iki şehirde daha vergi cennetleri oluşturulduğu Businessweek haberinde dile getirilmişti.

 DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜÇÜK ŞEHRİ

Adını 'Dünyanın en büyük küçük şehri' olarak duyuran Reno şehri adeta bir kumar cenneti. Reno'yu vergi cenneti haline getiren Rothchild & Co. şirketinin merkezinin ise ünlü Harrah's ve Eldorado casinolarının bir kaç blok ötesindeki Porsche'nin eski merkezinde açıldığı haberlerde ifade ediliyor. 

Haberde ilginç bir şekilde, Amerika'nın bünyesinde yaşayan yabancı vatandaşlara kendi ülkelerinde vergi ödetmediği, yurtdışında yaşayan bazı Amerikalılar'dan ise iki kez vergi aldığı kaydedildi. Parasını Bahamalar'dan Reno'ya taşımak için Rothschild’in şirketini kullanan zengin bir Türk ailesinin yanı sıra  Asyalı bir aile olan başka bir Rothschild müşterisinin de aynı yolu izlediği belirtildi. Müşterilerin genellikle ABD'de çocukları olan uluslararası aileler olduğunun altı çizildi. 

(Odatv)

Ekleme Tarihi: 2 Mar 2019 16:56