Ekonomi Güncelleme Tarihi: 20 Ağu 2016 11:35

Dev Tekstil Firmasının Sahibi İsmail Hakkı Kısacık gözaltında

FETÖ soruşturmasının iş dünyasına yönelik operasyonlarında Taha Tekstil'in sahibi İsmail Hakkı Kısacık'ın da olduğu çok sayıda iş adamı gözaltına alındı. Dün gözaltına alınan Mustafa Çıkrıkçıoğlu ise serbest kaldı.

Dev Tekstil Firmasının Sahibi İsmail Hakkı Kısacık gözaltında
TUSKON operasyonunun ikinci dalgasında TİM Başkan Vekili Çıkrıkçıoğlu, Taha Tekstil'in sahiplerinden İsmail Hakkı Kısacık gözaltına alındı. 20 kişi firar etti. Gözaltına alınan isimler arasında yer alan Kısacık, tekstil sektörünün önde gelen isimlerinden biri.

18 KİŞİ HAKKINDA EK GÖZALTI KARARI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasının iş dünyası ayağına yönelik operasyonlar dün de devam etti. FETÖ'nün iş adamları derneği TUSKON'a yönelik operasyon kapsamında 18 kişi hakkında ek gözaltı kararı çıkarıldı.

Sabah Gazetesi'nden Nazif Karaman'ın haberine göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Taha Tekstil'in sahibi, LC Waikiki'nin küçük ortağı İsmail Hakkı Kısacık, kapatılan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Başkanı Ali Ulvi Orhan, Bank Asya'nın yönetim kurulu üyelerinden Ali Çelik, Netra Yapı Mimarlık'ın sahiplerinden Erhan Hacısalihoğlu ve Mehmet Çetin Sekizkardeş, Çözüm Hukuk Bürosu'ndan Bank Asya avukatlarından Süleyman Taşbaş, Form Yapı'nın sahibi Salih Zeki Azak ve iş adamı Fatih Kolcuoğlu gibi isimlerin gözaltına alındığı öğrenildi. Haklarında yakalama kararı bulunan eski Bank Asya genel müdürlerinden Ünal Kabaca ile A101'in ortaklarından İrfan Hacıosmanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 20 kişinin de firarda olduğu belirtildi.

MAL VARLIKLARINA EL KONDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili İsmail Uçar koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sabah erken saatlerde Üsküdar, Bakırköy, Ataşehir ve Pendikilçelerinde tespit edilen 10'dan fazla adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Şüpheliler 'terör örgütüne üye olmak' ve 'terör örgütüne finansal destek sağlamak'la suçlanıyor. Aralarında kadınların da olduğu şüpheliler, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Burada sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, daha sonra Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Başsavcılık, iş adamlarının malvarlığına el koyma kararı verdi.

AYDIN SERBEST BIRAKILDI

Önceki gün TUSKON'a yapılan operasyonda ise 187 kişi hakkında gözaltı kararı çıkmıştı. İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Güllüoğlu Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü ve Faruk Güllüoğlu Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güllü gözaltına alınmıştı. Eroğlu Holding'in sahibi Nurettin Eroğlu'nun serbest bırakıldığı öğrenildi. A101'in sahibi Turgut Aydın ile çocukları da dün akşam serbest bırakıldı.

ÇIKRIKÇIOĞLU DA SERBEST

FETÖ'nün mali yapılanmasına yönelik İstanbul'da düzenlenen operasyon kapsamında dün sabah gözaltına alınan iş adamı Mustafa Çıkrıkçıoğlu dün akşam serbest bırakıldı. Şirketleri, demir çelik söktöründe faaliyet gösteren Çıkrıkçıoğlu aynı zamanda TİM Başkanvekili olarak görev yapıyor.

TİM ÇIKRIKÇIOĞLU'NA SAHİP ÇIKMIŞTI

FETÖ operasyonunda hakkında gözaltı kararı verilen 18 kişi arasında yer alan Kayserili iş adamı Mustafa Çıkrıkçıoğlu, demirçelik, madencilik, iş merkezi ve endüstriyel inşaat konularında faaliyet gösteriyor. Çıkrıkçıoğlu, TİM Başkan Vekili, Sektörler Konseyi Üyesi, Çelik Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çelik İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

TİM de dün yaptığı yazılı açıklamada, " Türkiye ihracatına büyük emekleri geçen bir sanayicidir" diyerek Çıkrıkçıoğlu'na sahip çıkmıştı.

Ekleme Tarihi: 20 Ağu 2016 11:35