Güncel Güncelleme Tarihi: 4 Kas 2016 13:37

Diyarbakır'daki saldırıda 8 kişi şehit oldu 100'den fazla yaralı var

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen bombalı araç saldırısında 8 kişinin şehit olduğu 100'den fazla kişinin yaralandığı açıklandı.

Diyarbakır'daki saldırıda 8 kişi şehit oldu 100'den fazla yaralı var
Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde terör örgütü PKK mensupları bombalı yüzlü araçla saldırı düzenledi. Diyarbakır'daki saldırıda bir tonun üzerinde patlayıcı kullanıldığı belirlendi. Başbakan Yıldırım patlamada 2'si polis, 6'sı sivil 8 şehidin olduğunu ve 100'den fazla kişinin de yaralandığını, 1 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Görgü tanıkları "Minibüs, Çevik Kuvvet girişine gitmeden önce bir taksi ile çarpıştı. Kaçan minibüsü kovalayarak önünü kesen taksicinin, bombalı düzeneği fark ederek son anda 'bomba var' diye bağırması, facianın boyutlarının büyümesini engelledi.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Aydın Arslan Bulvarı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü binasına yakın bir noktada, vatandaşlar ve öğrencilerin yoğun bulunduğu bölgede sabah 08.00 sıralarında teröristlerce bomba yüklü araçla saldırı gerçekleştirildi.

Saldırı ile ilgili bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "Çevik kuvvetin konuşlandığı noktaya, vatandaşların da işine giden, okuluna giden, çocukların olduğu bölgede bir bomba yüklü araç patlatıldı. Şu ana kadar 8 vefat var. 2 polisimiz var, bir teknisyen olmak üzere 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumdadır. Bir terörist de ölü ele geçirilmiştir. Hastanede tedavileri süren 100’ün üzerinde yaralıdan 93’ü taburcu olmuştur, 7’si hala tedavi altındadır" dedi" dedi.

1 TON BOMBA YÜKLÜ MİNİBÜS

Olay yerinde güvenlik güçlerince yapılan incelemede, saldırının patlayıcı yüklü minibüsle düzenlendiği belirlendi. Saldırıda bir tonun üzerinde patlayıcı kullanıldığı tespit edildi. Patlamanın şiddetiyle olay yerinde çukur oluşurken, çevredeki çok sayıda bina ve iş yeri hasar gördü.  Olay yeri inceleme ile AFAD ekiplerinin bölgedeki çalışmaları sürüyor.

GÖRGÜ TANIKLARI: BOMBALARI GÖREN TAKSİCİ BAĞIRDI

Öte yandan bombalı terör saldırısının ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Görgü tanıklarının anlatımına göre, patlayıcı yüklü minibüs Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün girişine gitmeden önce bir taksi ile çarpıştı.

Kazaya karışan bomba yüklü minibüs durmadan kaçınca, taksicinin peşine düştüğü ve minibüsün önünü patlamanın gerçekleştiği noktada kestiği belirtildi. Taksicinin burada aracından inerek minibüse gittiği ve kapıyı açtığı sırada bomba düzeneklerini görünce, "Bomba var" diye bağırıp kaçtığı; bu sırada Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü çevresindeki polislerin mevzi aldığı ve bazı vatandaşların kaçtığı öğrenildi. Bunun üzerine araçta bulunan PKK’lı teröristin araçtaki bombaları patlattığı öğrenildi.

GÖZÜNÜ KAYBEDEN BEBEK AMBULANS UÇAKLA ANKARA’DA

Patlamada yaralanan 100'ün üzerinde vatandaş ilk aşamada bölgeye yakın özel hastanelere sevk edilirken, yaralılardan 7’sinin tedavisinin sürdüğü belirtildi. Yaralılardan bir bebeğin ise patlamada bir gözünü kaybetmesi, diğer gözünün de hasar görmesi nedeniyle ambulans uçak ile Ankara’ya sevk edildiği öğrenildi.

Ekleme Tarihi: 4 Kas 2016 13:37