Ekonomi Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26

Dolar kuru kaç TL 14.12.2016 dolar FED sonrası ne olur?

Dolar kuru bugün kaç TL sorusunun yanıtı 14 Aralık 2016 canlı dolar kuru verileriyle haberimizde. Bugün dolar için kritik FED kararı bekleniyor. Dolar FED faiz kararı sonrası ne olur sorusunun yanıtı ise bugünkü dolar yorumlarında.

Dolar kuru kaç TL 14.12.2016 dolar FED sonrası ne olur?

Dolar bugün 3.48 TL, Euro ise 3.70 TL seviyesinde. Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yılın son toplantısından çıkacak kritik faiz kararını bekliyor.

Fed'in faizi çeyrek puan artırması bekleniyor. Bu yıl hiç faiz artışına gitmeyen Fed, böylece geçen yıl aralıktan bu yani ilk kez faize dokunmuş olacak.

Fed faiz arttırırsa ne olur Fed kararı olumlu ve olumsuz etkileri!

Analistler, piyasalarda Fed'in faizleri 25 baz puan artıracağının fiyatlandığını belirterek, 2017'de Fed'in faiz artırım planına ilişkin yönlendirme bekleyen piyasaların toplantı öncesi "bekle-gör" moduna geçtiğini kaydetti. Trump'ın uygulaması beklenen mali politikaların enflasyon ve ekonomiye etkisine ilişkin fikir vermesi açısından, karar metninde yer alacak projeksiyonların kritik nitelikte olduğunu vurgulayan analistler, Fed üyelerinin varsayımlarını değiştirmek için biraz daha beklemeyi tercih edebileceklerini kaydetti.

FED'İN SİNYALİ DOLARIN KADERİNİ BELİRLEYECEK

Piyasalar ABD'de faizlerin bu toplantıda 25 baz puan, gelecek yıl ise iki defa artırılacağını fiyatlıyor. Fed'in bu beklentilerden hızlı davranacağının sinyalini vermesi doların değer kazanmasına yol açabilir. Fed'in beklentilere paralel hareket etmesi TL'ye dolar karşısında değer kazandırabilir.

Fed'in daha kuvvetli bir ekonomiye ya da daha hızlı ve fazla bir faiz artırımına işaret etmesinin piyasayı olumsuz etkilemesi bekleniyor. 

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26