Dünya Güncelleme Tarihi: 9 Kas 2016 09:05

Donald Trump'ın adı yetti bir ülke resmen tepetaklak oldu

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın yarışı önde götürmesiyle Meksika Pezosu sert düşüş yaşadı. Yine Trump'a bağlı olarak petrol fiyatları da düştü.

Donald Trump'ın adı yetti bir ülke resmen tepetaklak oldu
ABD başkanlık yarışında Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kilit önem taşıyan eyaletlerdeki sürpriz galibiyetlerinin etkisiyle Meksika Pezosu sert düştü. Altın ve hazine tahvilleri gibi güvenli varlıklara olan talep arttı. Petrol varil fiyatı 44 dolar seviyelerine kadar indi.

MEKSİKA PEZOSU ÇOK ETKİLENDİ

New York'ta işlem gören petrol vadeli kontratlar yüzde 4.3 geriledi. ABD endeks vadeli kontatlarından Asya hisse senetlerine kadar piyasalar çöktü, Meksika Pezosu sert düştü. Altın ve hazine tahvilleri gibi güvenli varlıklara olan talep arttı. Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre ABD ham petrol arzı geçtiğimiz 4.4 milyon varil arttı.

RİSKLİ VARLIKLARDAN KAÇIŞ VAR

Citigroup Inc. analistlerinin 4 Kasım tarihli raporunda olası bir Trump galibiyetinde, petrol fiyatının mevcut 45 dolar seviyesinden 2 dolar gerileyebileceği, ABD hisseleri ve diğer riskli varlıklarda satış olurken altının yükseleceği belirtilmişti.

"PETROL FİYATLARI ÇÖKER" TAHMİNİ

Seoul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, "Trump seçilirse petrol fiyatları çöker. Eğer seçilirse, etkisi Brexit'ten daha büyük olacaktır. Piyasanın güvenli varlıklara yönelişi çok daha güçlü olacaktır. Petrol dahil riskli varlıklar düşecektir" dedi.

Nymex'te işlem gören Aralık vadeli WTI petrol kontratları 1.91 dolar düşerek 43.07 dolara gerilemesinin ardından Hong Kong saatiyle 12:13'te 43.56 dolardan işlem gördü.

Londra'da işlem gören Brent petrolde Ocak vadeli kontratlar yüzde 3.6 (1.64 dolar) düşererek 44.40 dolara kadar geriledi.

Ekleme Tarihi: 9 Kas 2016 09:05