Bilim ve Teknoloji Güncelleme Tarihi: 9 Kas 2016 22:39

Donald Trump kazandı Google'da en çok bu kelime arandı

ABD Başkanlık seçimleri sonucunda Donald Trump Amerika'nın 45. Başkanı seçildi. Seçim sonrası Google'da en çok bu kelime arandı.

Donald Trump kazandı Google'da en çok bu kelime arandı
ABD Başkanlık seçimleri sonucunda Donald Trump Amerika'nın 45. Başkanı seçildi. Seçim sonrası Google'da en çok yapılan arama ise dikkat çekici: Nükleer sığınak..

İngiltere'nin AB'den çıkışı sonrası Google arama sonuçlarında da benzer sonuçlar ortaya çıkmıştı. ABD seçimleri sonucunda Donald Trump'ın zaferini açıklaması sonrası, Google aramalarında dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Tüm zamanların "en çirkin" seçim yarışı sonrası özellikle ABD vatandaşları Google üzerinde Nükleer Sığınak kelimesini aramaya başlamış.BENZER HAREKETLİLİK SÖZ KONUSU

Detaylar incelendiğinde dünya üzerinde de benzer hareketlilik söz konusu. İngiltere, İrlanda ve Avustralya gibi bölgelerde Nükleer sığınak kelimesinde büyük bir artış söz konusu. Seçim sırasında bu kelimenin Google'da çok sık arandığı görülüyor.ABD'deki başkanlık seçiminin galibi Donald Trump, Barack Obama'dan dış politika, ekonomi, sosyal politikalardaki mirasın yanı sıra Beyaz Saray'ı, başkomutanlığı, başkanlık uçağı ile helikopterini, makam aracını ve nükleer silah şifreleri gibi mirasları da devralacak. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden daha önce yaptığı bir açıklamada nükleer kodların Trump'a emanet edilemeyeceğini açıklamıştı. ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Clinton'da benzer ifadeleri Twitter hesabı üzerinden paylaşmıştı.


Korku romanlarının usta isimlerinden Stephen King, 20 Ekim'de attığı bir tweetinde "Cumhuriyetçiler nükleer silahları 2 yaşındaki bir çocuğun meşrebine sahip birine teslim etmeye çalışıyor. Bu benim asla anlayamayacağım bir şey" ifadelerini kullanmıştı.


 

Ekleme Tarihi: 9 Kas 2016 22:39