Ekonomi Güncelleme Tarihi: 9 Kas 2016 17:50

Donald Trump markasını almak için 5 ay önce başvurmuş

Kırıkkaleli 33 yaşındaki Mustafa Akyürek'in 5 ay önce 'Donald Trump' ismi için marka tescili başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Donald Trump markasını almak için 5 ay önce başvurmuş
Emlak milyarderi olarak anılan Donald Turmp ABD'ye 45'nci başkan olarak seçilirken, Kırıkkaleli 33 yaşındaki Mustafa Akyürek'in 5 ay önce 'Donald Trump' için marka tescili başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Akyürek'in Türkiye'de 'Donald Trump' için marka tescili başvurusunda bulunan tek isim olarak kayıtlara girdiği belirtildi.

Kırıkkale'de gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Mustafa Akyürek, Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre 22 Haziran 2016'da marka tescil başvurusunda bulundu. Başvuruyu 'Donald Trump' markası için yapan Akyürek'in marka tescilinin 'Gayrimenkul komisyonculuğu, müşavirliği ve idaresi hizmetleri' alanında yapılmasını istedi.

Bunun üzerine TPE başvuruyu inceledi. 22 Haziran günü, başvuruyu, 'şekli ve uzman benzerlik' alanında inceledi. Ardından 22 Temmuz'da da başvurunun ilan edilmesine karar verildi. TPE kararına göre, ilan tarihinden itibaren 3 ay içerisinde bir itiraz gelmemesi halinde, başvuru tescil edilmek üzere belgelendirme servisine gönderiliyor.

TRUMP'IN ŞİRKETİ İTİRAZ ETTİ

Başvuruya Trump'ın ABD'deki şirketi itiraz etti. TPE'nin gelen itiraz sonrası nasıl bir karar vereceği merak konusu olurken, Mustafa Akyürek, konu ile ilgili şunları söyledi:

"Kırıkkale'de mimarım. 8 yıldır Kırıkkale gayrimenkul sektöründe hizmet veriyorum. Sayın Trump'ın marka tescil başvurusunu Türkiye Patent Enstitüsü'ne bizim marka tescili uzmanımız Müjdat Yıldız tarafından 22 Haziran 2017'de yaptırdık. Bu başvurumuz incelendikten sonra 22 Temmuz 2016 tarihinde yayın kararı alındı.

Yayın kararında üç ay içerisinde eğer ki itiraz gelmez ise belgemizin onaylanarak tescil edilecekti. Bu arada 24 Eylül 2016 tarihinde itiraz başvurusunda bulunuldu. Biz de şu an kendi savunmamızı verdik Türk Patent Enstitüsü'ne. Sonucunu biz de sizin ile beraber göreceğiz.

"AMACIM İSMİ MARKAYI SATMAK DEĞİL"

Biz tabii ki Sayın Trump'ın ABD Başkanı olmasından değil, emlak sektörünün duayeni olduğu için başvuruda bulunduk. Biz ondan ilham aldığımız için onun patentini eğer bizde tescil olunursa belki de Kırıkkale'de dünyaya açılan bir marka oluşturacağız. Amacımız Sayın Trump'ın isim patentini alıp geri ona satmak değil."

Ekleme Tarihi: 9 Kas 2016 17:50