Dünya Güncelleme Tarihi: 30 Eyl 2016 11:17

Dünya liderleri Şimon Perez'in cenazesinde Abbas da var

Obama, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze törenine katılmak üzere İsrail'e geldi. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da törene katılan isimler arasında.

Dünya liderleri Şimon Perez'in cenazesinde Abbas da var
Çarşamba günü hayatını kaybeden eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres için bugün cenaze töreni düzenleniyor. ABD Başkanı Barack Obama da törene katılmak üzere İsrail'e geldi. Tel Aviv Havalimanı'na özel uçağı ile gelen Obama'ya Dışişleri Bakanı John Kerry ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin yanı sıra 33 Amerikan diplomat da eşlik ediyor. İsrail, Obama için havalimanında geniş güvenlik önlemi aldı.Peres, bugün düzenlenecek törenle Herzl Mezarlığı'na defnedilecek.FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS DA CENAZEYE KATILANLAR ARASINDA

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da Peres'in cenaze törenine katılanlar arasında yer alıyor.Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas (ortada)

Abbas'ın Peres'in cenaze törenine katılma kararı alması ve taziye mesajı yayınlaması, Filistin halkı ve Filistinli direniş grupları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.
( Prens Charles ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande)( Kanada Başbakanı Justin Trudeau)(Eski ABD başkanı Bill Clinton ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu)

7 BİN POLİS GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR

Törende güvenlik için 7 bin polis, sınır polisi ve gönüllü güvenlik görevlisi görev yapıyor. İsrailli yetkililer cenaze töreni nedeniyle 60 özel uçağın ülkeye iniş yapmasının ve törene toplam 95 bin kişinin katılmasının beklendiğini açıkladı. 

Ekleme Tarihi: 30 Eyl 2016 11:17