Kültür Sanat Güncelleme Tarihi: 11 Eki 2016 23:14

DÜnyaca ünlü Cirque Du Soleil'e haciz şoku

Gösteri Sanatlarında dünyanın en ünlü topluluklarından Cirque Du Soleil’in geçtiğimiz hafta İstanbul gösterilerinde kullandıkları ekipmanları taşıyan 23 adet tırına, ihtiyati tedbir kararı ile gümrük kapısında el kondu.

DÜnyaca ünlü Cirque Du Soleil'e haciz şoku
Geçtiğimiz hafta "Varekai" gösterisiyle İstanbul'da sahne alan dünyaca ünlü show topluluğu Cirque Du Soleil (Güneşin Sirki)’in Expo 2016 Antalya kapsamında yapılacak 40 gösterisini ülkemizdeki OHAL durumunu gerekçe gösterip iptal ederek ülkemizi 5 milyon doların üzerinde zarara uğrattı. Bu durumda harekete geçen yüklenici firma yetkilileri mahkemeye başvurdu.

Expo 2016 Antalya ajansının yüklenici firması ile anlaşma yapan Cirque Du Soleil , İstanbul’daki gösterilerinin sona ermesi üzerine ülkemizden ayrılma aşamasında ,topluluğun, İstanbul gösterilerinde kullandıkları ekipmanı taşıyan 23 adet tırına, mahkeme kararı ile gümrük kapısında el kondu.

Expo 2016 Antalya Ajansı Kültürel Programlar Direktörü Harun GÜZEL yaptığı açıklamada ilgili gösteri topluluğunun anlaşmayı haksız feshine yönelik bu durum karşısında yüklenici firmanın 5 milyon dolar üzerindeki zararının temini için harekete geçtiği konusunda haberleri olduğunu ifade etti. Ayrıca Cirque Du Soleil’in OHAL’i bahane ederek EXPO 2016 Antalya’daki gösteriyi iptal edip, aynı süreçte İstanbul’da etkinlik gerçekleştirmesinin kabul edilemez olduğunu ve bu davranışın EXPO 2016 Antalya imajına telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zarara uğrattığını açıkladı.

 

Ekleme Tarihi: 11 Eki 2016 23:14