Dünya Güncelleme Tarihi: 16 Ara 2016 12:41

Dünyanın en kurak çölünde bir zamanlar göl vardı

Amerikalı bilim adamları, dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Şili'deki Atacama Çölü'nde bir zamanlar göllerin ve bataklıkların bulunduğunu tespit etti.

Dünyanın en kurak çölünde bir zamanlar göl vardı

ABD'nin San Francisco eyaletinde düzenlenen Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında konuşan, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacı Marco Pfeiffer, dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atacama Çölü'nde ilk bakışta sadece beyaz bir tuz tabakası görüldüğünü ancak derinliklerine inildikçe daha başka bulgulara rastladıklarını belirtti.

Preiffer, bölgede 9 bin ila 17 bin yıl öncesinde canlıların yaşayabileceği bir alan olabileceğini ve bu alanın yaklaşık 600 kilometrekare olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.  

Çölde yaptıkları çalışmalarda sadece suyun içinde ya da çevresinde yaşayabilen bitki ve hayvan kalıntılarına rastladıklarını aktaran Pfeiffer, bir zamanlar sulu bölgeler barındıran bu alanda yerleşim yerleri kanıtlarına da rastladıklarını ve bölgedeki kazıların devam ettiğini kaydetti. 

Atacama Çölü, günümüzde yılda ortalama 15 milimetre yağış alırken, çölün bazı kısımlarında neredeyse hiç yağış görülmüyor. 

Ekleme Tarihi: 16 Ara 2016 12:41