Dünya Güncelleme Tarihi: 28 Eyl 2016 11:05

Dünyaya son yılların en büyük meteoru çarptı

Avustralya'nın kuzeydoğusundaki Queensland eyaletine bağlı Gladstone kenti açıklarında denize meteor düştü. Meteorun düşmesiyle birlikte kentte şiddetli bir sarsıntı meydana geldi.

Dünyaya son yılların en büyük meteoru çarptı
Avustralya'nın kuzeydoğusundaki Queensland eyaletine bağlı Gladstone kenti açıklarında denize düşen bir meteor kentte büyük korkuya yol açtı.

PARLAK IŞIĞI GÖRENLER SAHİLE AKIN ETTİ

Gladstone Observer'ın haberine göre, yerel saatle 08.30 sularında gökyüzünde beliren ve hızla dünyaya yaklaşan parlak ışığı gören Gladstone'lular sahile akın etti.

GÜRÜLTÜYLE DENİZE DÜŞTÜ

Dev ışık kütlesi Gladstone sahili açıklarını adeta güneş gibi aydınlattıktan sonra büyük bir gürültüyle denize düştü.

KENTTE ŞİDDETLİ SARSINTI MEYDANA GELDİ

Işık kütlesinin denize düşmesiyle birlikte kentte şiddetli bir sarsıntı meydana gelirken, bazı binaların camları kırılması korkuya yol açtı.

HARVARDLI ASTROFİZİKÇİ "METEOR" DEDİ

Meteoroloji yetkilileri düşen cismin ne olduğu konusunda bir tahminleri olmadığını belirtirken, Harvard Üniversitesi'nden astrofizikçi Prof. Jonathan McDowell, ışık kütlesinin büyük bir meteor olduğunu bildirdi."SON YILLARDA DÜNYAYA ÇARPAN EN BÜYÜK METEOR"

Prof. McDowell, denize çarparken yüzlerce kilometre mesafeden görülebilecek kadar büyük bir ışık parıltısı oluşturan cismin muhtemelen 1 metre çapında bir meteor olduğunu belirterek, bunun son yıllarda dünyaya çarpan en büyük meteor olduğunu kaydetti.

Ekleme Tarihi: 28 Eyl 2016 11:05