Ekonomi Güncelleme Tarihi: 31 Ağu 2023 17:11

Düzenleme döviz almasın diyeydi vatandaş 5 milyar dolar aldı

Bloomberg'in haberine göre yatırımcı, Kur Korumalı Mevduat KKM'den 5 milyar dolar çekti, döviz tevdiat hesaplarına döndü.

Döviz Kuru

Döviz tevdiat hesabı, kişilerin dövizlerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri bir banka hesabı türü. Bu hesaplar, birikim yapmak veya döviz kurlarındaki dalgalanmaları takip ederek yatırım yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Bloomberg'in haberine göre, geçen hafta KKM hesaplarından yaklaşık 5 milyar dolar çıkış oldu. Çıkış büyük oranda Döviz Dönüşümlü KKM hesaplarından geldi ve mudiler döviz tevdiat hesaplarına geri döndü.

Kur korumalı mevduattan, TL vadeli mevduata dönüşün ilk haftasında Bloomberg News’in haberine göre 5 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti. BDDK günlük verileri de döviz mevduat hesaplarının aynı tarihlerde 4.53 milyar dolar arttığını gösterdi.

Ekonomim'in haberine göre Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduattan TL mevduata dönüşüm hedefinin henüz devreye girmediği 25 Ağustos ile biten haftada analistlerin hesaplarına göre kur korumalı mevduat hesaplarından 5 milyar dolar çekildi.

Bloomberg News'in haberine göre, Türk yatırımcılar liradaki satışları durdurmak için tasarlanan bir araç olan kur korumalı mevduattan çıkmaya başladılar ve paralarını normal dolar hesaplarına taşıyorlar.

Konuya kaynaklara dayandırılan habere göre, mevduat sahipleri geçen hafta KKM hesaplarından yaklaşık 5 milyar dolar çekti.

Bu değişim, para otoritesinin ticari bankaları, müşterilerinin 2021'deki döviz krizinin ardından liranın düşüşünü durdurmak için uygulamaya konulan kur korumalı mevduattan çıkışını sağlamaya teşvik etmek için bir dizi değişiklik açıklamasının ardından geldi.

Döviz mevduata hesapları 4.53 milyar dolar arttı

Veriler henüz kamuya açık olmadığı için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Bloomberg News'e açıklamasında, 5 milyar dolarlık çıkışın çoğunun başlangıçta dolar birikimi olan ve geçen hafta normal dolar hesaplarına dönen yatırımcılardan geldiğini söyledi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) günlük verilerinden yapılan hesaba göre ise 21-25 Ağustos haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 4.53 milyar dolar yükseliş sağladı.

18 Ağustos itibariyle 201 milyar 630 milyon dolar olan döviz mevduat hesapları 25 Ağustos itibariyle 206 milyar 160 milyon dolara çıktı.

Bloomberg News’in haberine göre aynı beş günlük dönemde bireysel yatırımcıların daha az miktarda lira birikiminin KKM programına girmesiyle haftalık net düşüşün 5 milyar doların altına indiğini belirten kişi, bunun ocak ayından bu yana yaşanan ilk değişiklik olduğunu ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uygulama talimatına göre, Merkez Bankası, vadeli TL mevduata geçiş hedefini vadesi gelen gerçek kişi döviz dönüşüm hesapları için en az yüzde 10, TL kur korumalı mevduatlar için en az yüzde 50 olarak, geçilecek TL mevduatın vadesini ise en az 32 gün olarak belirlemişti.

Ekleme Tarihi: 31 Ağu 2023 17:00