Ekonomi Güncelleme Tarihi: 17 Ara 2016 01:10

Emeklilere ek ikramiye müjdesi!

30 yıldan fazla çalıştığı döneme ait emekli ikramiyesini alamayan emeklilere müjde. TBMM'ye sunulan kanun teklifiyle ek ikramiye ödemesi yapılacak.

Emeklilere ek ikramiye müjdesi!

30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına rağmen, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme TBMM Başkanlığına sunuldu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Anayasa Mahkemesi, 30 yıldan fazla hizmeti olanlara 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etmişti. Mahkeme 30 yıl sınırını 7 Ocak 2015 tarihinden itibaren kaldırdığı için bu tarihten önce emekli olanlara çalıştıkları yıl kadar ek ikramiye ödenmesi gündeme geldi. Mahkeme kararı üzerine hükümet geçen yaz aylarında bir çalışma yapıp Meclis'e gönderdi. Düzenlemede, 30 yılın üstünde hizmeti olanlara bir yıl içinde başvurmaları halinde gerekli ödemenin yapılmasını öngörüyordu.

TORBA YASA'YA TAŞINACAK

Buna göre emekli ikramiyesi ile ilgili maddeler ilgili tasarıdan çıkartılıp bütçeden sonra gündeme getirilip Meclis'ten çıkartılacak ve halen Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bekleyen Torba Yasa Tasarısı'na eklenecek. Böylece yeni yıldan önce değişikliğin Meclis'ten geçmesi sağlanmış olacak.

ÜCRETE VE YILA GÖRE YAPILAN

Hesaplamalara göre 80 bin civarında emekli bu düzenlemeden yararlanıp ek ikramiye alacak. Bunun devlete maliyeti ise 3 milyar lira civarında olacak. İkramiye alınan ücrete ve yıla göre verilecek. 40-46 yıl arasında çalışanların 10 bin lira civarında bir para alabileceği belirtiliyor.

Ekleme Tarihi: 17 Ara 2016 01:10