Ekonomi Güncelleme Tarihi: 9 Ara 2016 14:49

Erdoğan'dan Dış Ticarette Yerli Para Önerisi! Faizle İlgili Yine Uyardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dış ticarette yerli para önerisi yaptı, "Bu adımla parasının üzerindeki kur baskısı kalkar" dedi, faizle ilgili bir kez daha uyardı: Faiz lobisine prim verilmemeli.

Erdoğan'dan Dış Ticarette Yerli Para Önerisi! Faizle İlgili Yine Uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma çıkışı gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Erdoğan, dış ticarette yerli para önerisi yaptı, "Bu adımla parasının üzerindeki kur baskısı kalkar" dedi, faizle ilgili bir kez daha uyardı: Faiz lobisine prim verilmemeli. Düşük faizle istihdam, üretim, rekabet artacak.

"TEŞEKKÜR EDİYORUM AMA YETERLİ DEĞİL"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizden TL'ye dönülmesiyle ilgili "Bunun yanında özellikle şu anda geçen cumadan bugüne dövizden TL'ye geçişe yönelik atılan adımda da halkımın tercihini takdirle karşılıyorum. Halkıma ülkem ve milletim adına gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Ama yeterli mi? Değil. Bence buna milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Müteşebbislerimizi rahatlatmaya yönelik, piyasayı rahatlatmaya yönelik, aynı zamanda da tabii şu anda özellikle de İŞKUR açısıyla, 600 bin, 100 bini devlet, 500 bini özel sektör olmak üzere işsizliğe ilaç olması bakımından böyle bir adımın atılması da süre itibarıyla 9 ay da olsa, bu 9 aylık süreci özel sektörün gayet iyi değerlendireceğine inanıyorum ve bu şekilde de 500 bin işsizimizin iş bulması ve bunun İŞKUR tarafından bedelinin ödenmesi, 100 bininin de kamuda istihdam edilmesi, bunlar tabii bu geçiş süreci için gayet iyi tespit edilmiş bir adım diye düşünüyorum.

DIŞ TİCARETTE YERLİ PARA ÖNERİSİ

Bir diğer önemli adım da sayın Putin'le konuşmuştu bunu yerli para ile aramızda ticaret yapalım. İran ve Çin'le yaptığım görüşmelerde de buna olumlu baktılar. Bunu yaparsak paralarımızın üzerindeki kur baskısından kurtulur.

"FAİZ LOBİSİNE PRİM VERİLMEMELİ"

Faiz lobisine benim halkım, milletim artık prim vermemeli çünkü faiz lobisi bir şeyin yarışı içinde... Kendi öz kaynaklarıyla değil, halkının parası üzerinden, halkının mevduatını kendisi ranta dönüştürüyor ve onunla da daha sonra övünüyor.

Geçen yıl ne kazandınız bu yıl ne kazandınız sadece o aradaki farkı yatırımcılara düşün faizle verseniz onlar da yatırıma dönüştürse. Ne olacak o zaman istihdam üretim rekabet artacak. O, sürümden kazanacağı gibi ülke de kazanacak. Ne yazık ki rahat para kazanmanın yolları üzerinde duruluyor, onun için de faiz noktasında şu anda ben inanıyorum ki bundan sonraki süreçte hükümetimiz, Merkez Bankası çok daha hassas davranacağı gibi devlet bankalarının, kamu bankalarının da bu noktada ön alması lazım, örnek olması lazım.

"VAKİT KAYBETMEDEN DEĞERLENDİRİRİZ"

Aslında 3 aşama değil de şöyle bir önergenin verilmesi olayı ondan sonra önergenin kabulü ve bir de yüce divana sevki. Böyle bir durum söz konusu. Şu anda sayın başkanlar, kendi aralarında da mutabık kaldılar. Bundan sonraki süreç komisyon ve genel kurul sürecidir. Oradan zannediyorum 20 madde kadar bir paket, incelemeler, görüşmeler yapıldıktan sonra bize de gelecektir. Biz de bu konudaki değerlendirmemizi geciktirmeden yapıp ve bu işin nihai noktası 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' deyip, bunu götürmektir.

DARBE KOMİSYONU

Komisyon yapacağı çalışmaları yaptı. Artık son çalışmaları yapıp raporunu hazırlamak suretiyle görevini tamamlarsa isabetli olur diye düşünüyorum"

Ekleme Tarihi: 9 Ara 2016 14:49