Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Eki 2016 09:06

Esad Türkiye'ye kızgın: Fırat Kalkanı harekâtı işgaldir

Esad, Türkiye'ye kin kustu. Rusya'nın Türkiye'nin Suriye politikasını değiştirmesinin tek umudu olduğunu söyleyen Şam lideri, Fırat Kalkanı harekâtının işgal olduğunu savundu!

Esad Türkiye'ye kızgın: Fırat Kalkanı harekâtı işgaldir
Rusya'nın Türkiye'nin Suriye politikasını değiştirmesinin tek umudu olduğunu söyleyen Şam rejimi lideri, 24 Ağustos'ta başlayan sınır ötesi harekâtın işgal olduğunu savundu! Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Halep'i muhalif güçlerden almanın "teröristleri Türkiye'ye geri püskürtecek bir sıçrama tahtası sağlayacağını" söyledi.

"HALEP SIÇRAMA TAHTASI"

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan Esad "Teröristleri geldikleri yer olan Türkiye'ye sürmek ya da öldürmek için bu bölgeyi temizlemeye devam etmek zorundasınız. Başka bir seçenek yok. Halep, bu hamle için çok önemli bir sıçrama tahtası olacak" dedi.

"FIRAT KALKANI İŞGAL"

Esad, "Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'nun uluslararası hukuka aykırı bir işgal olduğunu" savundu. Suriye lideri ayrıca ülkesindeki iç savaşın artık Rusya ve Batı arasında bir çatışma olduğunu söyledi.

"SURİYE'NİN TEK ÜMİDİ..."

Beşar Esad, Rusya'nın, Türkiye'nin Suriye politikasını değiştirmesini umduklarını da vurguladı. Beşar Esad, "Suriye'nin tek ümidi Rusya ve Türkiye arasındaki yakınlaşma" dedi.

"ÖSO İLE DEAŞ VE NUSRA ARASINDA BİR FARK YOK"

Özgür Suriye Ordusu ile DEAŞ ve El Nusra arasında herhangi bir fark olmadığının altını çizen Esad, "Teröristler Suriye'ye ilk geldiğinde kimse El Nusra ya da DEAŞ'tan bahsetmiyordu. Onlara basitçe Özgür Suriye Ordusu deniyordu, hükümetin ve ordunun karşısındaydılar. Ancak gerçekte, biz ilk haftalardan insanların kafalarını kesmeye başladıklarını gördük. Bu, onların başından beri radikal bir grup olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Suriye lideri, "ÖSO büyümeye başladığında, suçlarını saklamak imkansız hale geldi ve Batı da El Nusra'nın varlığını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak aslında bu Özgür Suriye Ordusu, bu DEAŞ. Aynı köklere sahipler ve bir yerden diğer yere hareket edip duruyorlar" dedi.

"SUUDİ ARABİSTAN, İRAN'DAN UZAKLAŞMAMIZ KARŞILIĞINDA DESTEK TEKLİF ETTİ"

Suudi Arabistan'ın İran'dan uzaklaşılması karşılığında Suriye'ye destek sözü verdiğini kaydeden Esad, "Eğer İran'dan uzaklaşırsak ve onlarla bütün ilişkimizi kestiğimizi açıklarsak bana yardım edeceklerini söylediler" dedi. Esad, Suudi Arabistan Suriye'deki krizi şantaj için kullanmak istediğini ifade etti.

Rusya'nın Suriye'deki dengenin değişmesine ve teröristlerin kontrolündeki alanların azaltılmasına yardımcı olduğunu kaydeden Suriyeli lider, "Öncede, sözde ABD müttefikleri burada aktifti ancak eylemleri yanıltıcıydı, hiçbir şey yapmadılar. İslam Devleti ve El Nusra ilerlemeye devam ediyordu ve çok sayıda militanları vardı. Türkiye'ye her gün daha fazla petrol ihraç ediyorlardı. Ancak Rusya'nın dahil olmasıyla birlikte kontrolleri altındaki alanlar azaldı" diye konuştu.

"KÜRTLERİN ÇOĞU BAĞIMSIZLIK İSTEMİYOR"

Suriye'deki Kürtlerin büyük bir kısmının bağımsızlık istemediğini savunan Esad, "Tüm Kürtleri ve aynı zamanda Ermenileri, Çeçenleri, Türkleri, Arapları değerlendirmeden, sadece Kürtlerin bir kısmıyla konuşamayız. Kürtlerin büyük bir bölümü bağımsızlık istemiyor, sadece bazılarının bu talebi var" ifadelerini kullandı.

"KÜRTLERE SİLAH YOLLADIK"

Suriye yönetiminin Kürtlerle diyalogu sürdürdüğünü aktaran Esad, "Görüşmelere devam ediyoruz. Onları DEAŞ'e karşı savaşlarında destekledik, silah yolladık" dedi.

KRİTİK TOPLANTI CUMARTESİ GÜNÜ

Cumartesi günü, İsviçre'nin Lozan kentinde Türkiye'nin de katılacağı bir Suriye toplantısı düzenlenecek. Lozan'daki toplantıya Rusya'nın yanı sıra ABD'nin ve Suudi Arabistan'ın da katılması bekleniyor.

Türkiye ve Rusya'nın ilişkileri normalleştirme yolunda attıkları adımlar, şu ana kadar tarafların Suriye'nin geleceği konusunda bir uzlaşı sağlamasına yeterli olmuş değil. Beşar Esad karşıtı muhalif grupları destekleyen Türkiye, Suriye'nin siyasi geleceğinde Beşar Esad'ın yeri olamayacağını ifade ediyor. Suriye ordusuyla birlikte muhaliflere yönelik hava operasyonları düzenleyen Rusya ise Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar verebileceğini söylüyor.

Ekleme Tarihi: 14 Eki 2016 09:06