Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:29

Esad yanlılarından Halep'te kanlı zafer!

Şeyh Said Mahallesi’nin geri alınmasının ardından Suriye ordusu ve yerel güçler Halep’te zafer ilan etti.

Esad yanlılarından Halep'te kanlı zafer!

Suriye'de rejim ordusu, İran destekli Şii milislerle birlikte kentin doğusundaki militanları da püskürtmesinin ardından Halep’te resmi olarak zafer ilan etti. Öte yandan Şii milislerin bazı mahallelerde katliam yaptığı, kadın ve çocukları diri diri yaktıkları belirtildi.

Sputnik'in haberine göre, Şeyh Said Mahallesi’nin geri alınmasının ardından Suriye ordusu ve yerel güçler, belirgin bir ilerleme kaydederken militanların kentin küçük bir bölgesine sıkıştırıldığı kaydedildi.

Suriye'de Şii milisler çocukları yaktı!

​Suriye ordusunun kuşatmasındaki militanlar, durumlarının ‘inanılmaz derecede zor’ olduğunu söyledi. Kentteki birçok ‘muhalif’ de sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamalarda Suriye ordusunun ilerleyişine devam ettiğini belirterek ‘veda’ mesajları paylaştı.

​‘TESLİM OLACAKLAR YA DA ÖLECEKLER’

Ordunun militanlardan geri aldığı Şeyh Said Mahallesi’nde gazetecilere konuşan güvenlik komitesinin direktörü Zayid el Salih, geride kalan isyancıların ‘teslim olmak ya da ölmek’ten başka şanslarının bulunmadığını söyledi.

REJİM YANLILARI KUTLAMALARA BAŞLADI

Halep’te bulunan RT muhabiri Lizzie Phelan ise rejim yanlısı kent sakinlerinin kutlamalara başladığını söyledi. Sokaklarda silah sesleri, şarkılar ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile ordu için sloganlar duyulduğunu aktaran Phelan, “Baas Partisi’nin Halep kolunun lideri Halep’in yeniden Suriye ordusunda olduğunu duyurdu” ifadelerini kullandı.

Sputnik’e konuşan görgü tanıkları da Halep’te doğu mahallelerin teröristlerden kurtarıldığı yönünde resmi duyuru bekleyen rejim yanlısı şehir sakinlerinin sokak ve caddeleri doldurarak kutlamalara başladığını aktardı.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:29