Dünya Güncelleme Tarihi: 20 Eyl 2016 01:48

Esad yardım kafilesine varil bombaları ile saldırdı

Suriye rejimine bağlı helikopterlerin, Halep'te batı kırsalına giden insani yardım kafilesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda, 2 kişi hayatını kaybetti, 20 kamyon yandı.

Esad yardım kafilesine varil bombaları ile saldırdı
Suriyeli aktivist Ahmed Nebhan, rejimin kontrolü altında bulunan Batı Halep'teki mahallelerden, kentin batısında muhaliflerin kontrolündeki kırsal bölgelere doğru yola çıkan Suriye Kızılayı'na ait 36 kamyonluk insani yardım kafilesine, rejim helikopterleri tarafından 2 varil bombası atıldığını söyledi.

2 ŞOFÖR ÖLDÜ, YARDIM KAMYONLARI YANDI

Nebhan, Urum el-Kubra bölgesinde olduğu sırada bombalanan yardım kamyonlarından ilk belirlemelere göre 20'sinin yandığını, 2 şoförün de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Rejim tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmazken, saldırının, Suriye ordusunun ateşkesin sona erdiğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekti.

KURBAN BAYRAMINDA ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Suriye ordusu tarafından bu akşam yapılan açıklamada, geçen hafta pazartesi günü yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiği belirtilmişti.

İsviçre'nin Cenevre kentinde varılan anlaşmaya göre, Suriye'de Kurban Bayramı'nda çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin 12 Eylül Pazartesi yerel saat ile 19.00'da yürürlüğe girdiği duyurulmuştu. Ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucu 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Ekleme Tarihi: 20 Eyl 2016 01:48