Dünya

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger: Zelenski teslim ol felaket yakın

ABD’nin Soğuk Savaş diplomasisinin mimarı, eski Amerikan Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna'ya Davos’ta ilginç bir çağrıda bulundu.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger: Zelenski teslim ol felaket yakın

“Ukrayna Rusya’nın şartlarını kabul etmek zorunda. Toprak versin ve barış yapsın.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, dün Dünya Ekonomik Forumu’nda, Davos’a uzaktan bağlanarak silah yardımı istedi: “Elimizde gerekli silahlar yok, bize silah gönderin”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, bugün yaptığı sosyal medya paylaşımı ile Ukrayna’nın silah ihtiyacını yineledi.

Rus güçleri, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta hızlı bir ilerleme kaydetti. Ukrayna’nın 8 yıldır tahkim ettiği bölgeler, Rus saldırılarına dayanamayarak teslim oldu.

Daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin adını açıklamadığı Avrupa liderleri, “Ukrayna, Rusya’ya toprak verip barışsın” çağrısında bulunmuştu.

Bugün de Davos’ta, ABD’nin Soğuk Savaş stratejisinin mimarı, meşhur siyaset bilimci ve eski Amerika Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Ukrayna’ya benzer bir çağrıda bulundu.

Dünya liderlerinin, bakanlarının, Avrupa Birliği yöneticilerinin, iş adamlarının ve güvenlik yetkililerinin katıldığı Davos’taki oturumda telekonferans yöntemiyle konuşan 98 yaşındaki Henry Kissinger, Ukrayna’ya telsim olma çağrısında bulundu: “Ukrayna, Rusya’nın şartlarını kabul etmek zorunda. Toprak verip barış yapmaları lazım. Savaşın uzaması, hele ki Batı’nın daha çok dahil olması, Avrupa’nın istikrarını felakete sürükler. Savaş, daha korkunç bir hal almadan, Ukrayna’nın durumu kabul etmesi ve barış yapması lazım. Barış yapmak için de Rusya’ya toprak vermeli.”

98 yaşındaki Henry Kissinger, ayrıca Rusya’yı izole etme politikası hakkında şu yorumda bulundu: “Rusya, Avrupa’nın çok önemli bir parçası. Avrupa güvenliği için çok önemli. Rusya’yı izole etmek, felakete sebep olur.”