Sağlık Güncelleme Tarihi: 18 Eyl 2016 00:12

Ezber bozan Canan Karatay "tüketebildiğiniz kadar tüketin" dedi

Söylemleriyle ezber bozan Prof. Dr. Canan Karatay, Kaya tuzuyla ilgili "Tüketebildiğiniz kadar tüketin." dedi.

Ezber bozan Canan Karatay
Kaya tuzunun çok önemli bir mineral olduğunu belirten Prof. Canan Karatay, "Kaya tuzunu kontrolü olarak tüketebildiğiniz kadar tüketebilirsiniz." dedi. Çankırı'da bulunan Tuz Mağarası'nın önemli bir rezerv olduğunu aktaran İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kaya tuzunun sağlık için önemli bileşenleri barındırdığını söyledi.

İNSAN VÜCUDUNDA 92 MİNERAL VAR, KAYA TUZU 82'SİNİ BARINDIRIYOR

Karatay, "Kaya tuzu aslında tuz değildir, çok önemli bir mineraldir. Halit denilen bir mineraldir. Kaya tuzu, insan vücudunda bulunan 92 mineral ve elementin 84'ünü barındırır." diye konuştu.

Kaya tuzunun sağlık açısından önem taşıdığına işaret eden Karatay, içinde insanların en çok ihtiyaç duyduğu mineraller olan kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko, selenyum ve iyot bulunduğunu kaydetti.

Kaya tuzunun işlenmemiş, rafine edilmemiş ve içerisinde katkı maddesi bulunmayan sağlıklı bir mineral kaynağı olduğunun altını çizen Karatay, "İnsan vücudunun bu dengeli ve doğal minerale çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle tuz olmayan kaya tuzu, sağlığımız için gereklidir." ifadesini kullandı.

"KAYA TUZUYLA BANYO VE GARGARA YAPILABİLİR"

Karatay, kaya tuzunun dengeli bir şekilde tüketilebileceğini dile getirerek, "Kaya tuzunu kontrolü olarak tüketebildiğiniz kadar tüketebilirsiniz. Zaten tuz olmadığı için bütün vücudu dengeler. Kaya tuzu sadece tüketilmez. Bunun yanında banyosu da yapılabilir. Kaya tuzu ile gargara yapılıp boğaz ağrısı giderilebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kaya tuzunun farklı biçimlerde değerlendirilebileceğini anlatan Karatay, şunları kaydetti:

"KAYA TUZU LAMBA OLARAK DA KULLANILABİLİR"

"Kaya tuzunu lamba olarak kullanabilir, odanıza da koyabilirsiniz. Negatif elektron yaydığı için etrafta biriken pozitif iyonları azaltır. Radyasyon dediğimiz elektromanyetik alandan uzaklaştırır, rahat nefes aldırır. Ortamı temizlediği için kaya tuzu gece lambası şeklinde de kullanılabilir. Lamba olarak kullanıldığı zaman ısı olduğu için daha çok buhar haline gelir. Odanıza koyduğunuz zaman nefesi açar, öksürüğe, bronşite iyi gelir, tansiyonu, dolaşımı düzenler ve bütün vücudu dinçleştirir."

Karatay, beyaz kristal kaya tuzunu insanların evinde kendi imkanları ile öğütüp yemeklerde kullanabileceklerini, istenirse banyo suyuna katabileceklerini sözlerine ekledi.

Ekleme Tarihi: 18 Eyl 2016 00:12