Ekonomi Güncelleme Tarihi: 1 Eyl 2023 11:00

Fahiş fiyatlar BİM CEO'sunun başını yedi BİM CEO'su değişti

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fahiş fiyat eleştirileri sonrası BİM'in CEO'su değişti.

BİM market

BİM'de üst yönetim değişikliği oldu. Haluk Dortluoğlu CEO Oldu

BİM, CFO Haluk Dortluoğlu'nu yeni CEO olarak atadı. Yönetim kurulu ayrıca Mahmud Muhammed Topbaş'ı Yönetim Kurulu Başkanı ve Galip Aykaç'ı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirdi. Değişiklikler 1 Eylül 2023'ten itibaren geçerli olacak.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fahiş fiyat eleştirileri sonrası bu değişiklikler geldi. Zincir marketlerin fiyatlarına ilişkin düzenlemeler yapılacağı ve Fiyat İstikrar Komitesi kurulacağı açıklandı.

ERDOĞAN HEDEF ALMIŞTI

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin hedef almasının ardından Gıda Perakendecileri Derneği’ndeki görevinden istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bahçeli ve hükümet yetkililerinin fahiş fiyat uyguladıkları ve enflasyonu körükledikleri yönünde marketlere yönelttiği sert eleştirilere karşı Aykaç çeşitli konuşmalarında bu suçlamaları reddederek yüksek enflasyonunun sebebinin zincir marketler olmadığını belirtmiş; bu suçlamaları yapan ve aralarında siyasilerin de bulunduğu kişilere tepki göstermişti.

"FİYAT İSTİKRAR KOMİTESİ KURACAĞIZ"

Erdoğan da, zincir marketlerdeki ürünlerin fiyatlarına ilişkin düzenleme yapılacağını bildirmiş, basını da hedef alarak "Medya yatıyor, kalkıyor belli isimleri ekrana çıkararak market de market yaptıkları iş bu.

Marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabine'de arkadaşlarıma söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere kontrolleri sıkılaştıracağız. Bütün mesele bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız.

Birçok birimlerde ekonomide farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi'ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız" şeklinde konuşmuştu.

Ekleme Tarihi: 1 Eyl 2023 11:00