Ekonomi Güncelleme Tarihi: 1 Eyl 2018 14:08

Fahiş zam yapan firmalara inceleme başlatıldı

Sosyal medyada yer alan Ülker'in bir ürününe ait fiyat etiketindeki zam büyük tepki çekmişti. Üründe gramaj azalırken yüzde 60'ı aşan fiyat artışı da gerçekleşmişti Ticaret Bakanlığı fiyatlara zam yapan firmalarla alakalı idari işlem başlattı.

Fahiş zam yapan firmalara inceleme başlatıldı

Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde gramı düşürerek mevzuata aykırı zam yapan firmalarla ilgili idari işlem başlatıldığı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde bazı ürünlerde normalin üstünde fiyat artışları tespit edildiği ve gramı düşürerek mevzuata aykırı zam yapan firmalarla ilgili idari işlem başlatıldığı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı, spekülatif fiyat artışlarına karşı 81 ilde eş zamanlı ‘saha denetimleri' yapıldığını açıkladı.

Ankara'daki denetimler kapsamında Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal başkanlığında gıda, mobilya ve beyaz eşya satan iş yerleri denetlendi.

Denetimlerde bazı ürünlerde normalin üstünde fiyat artışları gözlendi. Gramı düşürerek mevzuata aykırı örtülü zam yapıldığı tespit edildi. Bu firmalarla ilgili idari işlem başlatıldı.

YÜZDE 65'LERE VARAN ZAM

Bazı firmalar ürünlerinin hem gramajını düşültüp hem de fiyatlarını arttırmıştı. Bu hareketle ürünlerdeki zam oranı yüzde 65’lere kadar çıkmıştı.

Zamlı etiketlerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından tepkiler de yükselmişti.

Ekleme Tarihi: 1 Eyl 2018 14:08