Ekonomi Güncelleme Tarihi: 13 Eki 2016 07:45

FED'in Eylül ayı tutanakları açıklandı dolar güç kazandı

FED'in Eylül ayı toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklardaki "Birkaç üye faiz artışının yakın olduğunu düşünüyor" ifadesi ABD dolarını güçlendirdi.

FED'in Eylül ayı tutanakları açıklandı dolar güç kazandı
Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Eylül ayı toplantı tutanakları yayınlandı.
Tutanaklara göre, birkaç politika yapıcı, ABD ekonomisinin güçlenmeye devam etmesi halinde, faiz artırımının "göreceli olarak yakın zamanda" artırılmasının garanti edileceğini düşünüyor.

20-21 Eylül'de yapılan ve faizin değiştirilmeme kararının alındığı bu FOMC toplantısının tutanakları, Fed'in faiz artırımının zamanlaması konusunda bölünmüşlüğünü gösterdi.

Tutanaklarda, "Birkaç üye, ekonomik gelişmelerin beklendiği gibi güçlü seyretmesi durumunda, federal fonları faizi için hedef aralığını göreceli olarak yakın bir zamanda artırmanın uygun olacağı değerlendirmesinde bulundu" denildi.

ÜYELER FAİZ ARTIRIMI KONUSUNDA BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

17 üyenin katıldığı ve 10 üyenin oy hakkının bulunduğu Eylül ayı toplantısında, hem oy hakkına sahip üyeler ve hem de tüm üyeler, faiz artırımına gitmek için işgücü piyasasının ve enflasyonun ne kadar zaman daha iyileşmesi gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

Tutanaklar ayrıca, "Faiz artırımının ya bu toplantıda yapılması ya da işgücü ve enflasyon için biraz daha fazla enformasyon beklenmesi üzerine makul bir tartışmanın yapıldığı da not edildi" dedi.

Tutanaklara göre, birkaç üye, bekleme kararının "kılpayı" olduğunu söyledi.
Tutanaklara göre, kayda değer bir çoğunluk, görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin "neredeyse dengeli" olduğunu düşünüyor.
Eylül ayı toplantısında üç üye faiz artırılması yönünde muhalefet etti ve 2011 yılından bu yana ilk kez bu kadar sayıda üye aynı yönde oy kullanarak muhalif kaldı.

TUTANAKLARIN ARDINDAN DOLAR

Dolar, uluslararası piyasalarda, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Eylül ayı toplantısının tutanaklarının açıklanmasının arından güçlü konumunu korudu.
Tutanakların Fed'in faiz artırımı yolunda olduğunu işaret etmesinin ardından, ABD para birimi önemli para birimlerinin çoğu karşısında yükselirken, ABD Hazine tahvillerinin faizi dört ayın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi New York saati ile 14:08'de yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu.

Ekleme Tarihi: 13 Eki 2016 07:45