Magazin Güncelleme Tarihi: 5 Şub 2017 13:28

Ferdi Tayfur'dan referandum için çarpıcı çıkış

Arabesk müziğin efsane ismi 'Ferdi Baba', gündemdeki konular hakkında konuştu ve "Atatürk öyle bir intiba bırakmış ki sen unutursun, dünya unutmaz. Atatürk'süz olmaz" dedi.

Ferdi Tayfur'dan referandum için çarpıcı çıkış

Sinema, müzik ve edebiyat dalında bir çok eser vermiş olan 'Ferdi Baba' lakaplı efsane sanatçı  Ferdi Tayfur, yeni kitabı 'Paraşütteki Çocuk' ile tekrardan gündeme geldi.  Türkiye'nin sorunlarına da değindiği romanında adından söz ettiren  Ferdi Tayfur,  Hürriyet gazetesine röportaj verdi.

"BENDE İSYAN YOK"

72 yaşındaki sanatçı, yaşadığı hayata her zaman şükrettiğini belirterek, Arabesk sanatçısı olduğu halde 'Bende isyan yok' ifadesini kullandı. Tayfur, "İyiyim ben, iyiyim. Asla ummayacağım güzel şeyler geldi başıma. Mutlu oldum ben bu hayatta." şeklinde hayatını özetledi.

TRUMP'I ELEŞTİRDİ

Aynı zamanda Paraşütteki Çocuk kitabının yazarı olan  Ferdi Tayfur, kitabında "Dünya, üzerinde yaşayan bütün canlıların anavatanıdır" ifadesiyle dikkat çekti. Kendisine 'Trump' örneği gösterilerek, bu cümleyi anlatması istendi. Tayfur, şu ifadeleri kullandı:

"Özgürlüğe dair bir şey o söylediğim. İnsanlığın ve bütün canlıların anavatanı dünya. Sınırlar, pasaportlar, vizeler... Nedir bunlar ya! Her insanın her yerine gitme hakkı vardır. Her şeyi çöpe atabilirsiniz ama dünyayı atamazsınız. Aptal işi olur bu. Kardeşim şunu bil: Evrende iki şey kalıcıdır: Biri dünyanın kendisi, diğeri de aptallık.

"O ZAMANLAR DEMOKRASİ VARDI"

'Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim'in klibinde ilk kez bir travestiyi oynatan Tayfur, bu cesur kararını değerlendirdi: "Kimsenin düşünemediği şeyi yaptım. Hatta Allah rahmet eylesin o kızı öldürdüler. Çekinmişti. "Benim kafamdaki travestiye benzemiyorsun" dedim ona. Onun da hoşuna gitti, oynadı. Bir fikirdi, bir anlatımdı. Kimseye de batmadı. O zamanlar daha bir demokrasi vardı. Demokrasi vardı." ifadelerine yer verdi.

FERDİ TAYFUR'UN SİYASİ GÖRÜŞÜ NEDİR?

Hayatı boyunca siyasete karışmamasıyla bilinen sanatçı, " Siyaset başka bir olay. Ben hukuka inanırım, adalete, paylaşmaya, özgürlüğe, ifade özgürlüğüne inanırım. Bunlar bir ülkenin en büyük dokunulmazlarıdır. İnşallah bunlar bir katakulliye gelmez. Çünkü hukuk olmayan memleket, memleket değildir. Dağ başıdır orası." şeklinde konuştu.

BAŞKANLIK İÇİN: ÇIKTIĞI ZAMAN NE OLACAK?

Başkanlık tartışması ve referandum süreci ile ilgili konuşan Tayfur, "Bunun ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz biz. Halk da bilmiyor. Siz biliyor musunuz? Ben çok merak ediyorum mesela... Evet çıktığı zaman ne olacak?" dedi.


"ŞİMDİ SAMANI İTHAL EDİYORUZ, MAHSULLER DALLARINDA ÇÜRÜYOR"

Kitabındaki karşılaştırmalar ve  Türkiye analizine de yer ver efsane sanatçı şu ifadeleri kullandı:

"Biz tarımda kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biriydik. Şimdi samanı bile ithal ediyorlar, dışarıdan alıyorlar. Bu iyi bir şey değil. Yani bu kadar toprağı, arazisi olan bir ülkede... Mahsuller dallarında çürüyor. Pazarda alan da ağlıyor, satan da. Bir ağlamayan kim var biliyor musun? Haldeki toptancı."

"Hiç ümitsizliğe kapıldınız mı?" sorusuna Tayfur, "Ben kapılmıyorum.  Atatürk de öyle bir intiba bırakmış ki sen unutursun ama dünya unutmaz. Düşünebiliyor musun? Mao, kültür devrimini yapmış adam... "Ben  Çin'in  Atatürk'üyüm" diyor. Sen unutabilirsin ama dünya unutmaz, kınar hem de. "Vay be" derler, "Bir adamı sığdıramadılar..." "Bir adamın heykelini bile sığdıramadılar" derler. " cevabını verdi.

"ATATÜRK'SÜZ OLMAZ"

Paraşütteki Çocuk kitabında Milli Mücadele ve  Atatürk'e vurgular yapan  Ferdi Tayfur, "Başbakan olabilirsin, bakan olabilirsin, reisicumhur bile olabilirsin ama sanatçı olamazsın" diyor. Askerde,  Ankara'da bando bölüğündeydim ben.  Atatürk'ün bu lafı yazıyordu duvarda. Gider gelir o lafı okurdum. Çok sözü var ama sanatçı olarak en etkilendiğim sözü budur. Teşvik ediyor insanı.  Atatürk'süz olmaz." ifadelerini kullandı.

"SEN UNUTURSUN, DÜNYA UNUTMAZ"

"Hiç ümitsizliğe kapıldınız mı?" sorusuna Tayfur, "Ben kapılmıyorum.  Atatürk de öyle bir intiba bırakmış ki sen unutursun ama dünya unutmaz. Düşünebiliyor musun? Mao, kültür devrimini yapmış adam... "Ben  Çin'in  Atatürk'üyüm" diyor. Sen unutabilirsin ama dünya unutmaz, kınar hem de. "Vay be" derler, "Bir adamı sığdıramadılar..." "Bir adamın heykelini bile sığdıramadılar" derler. " cevabını verdi.

Tayfur, son olarak Mustefa Kemal  Atatürk için şu cümleleri ekledi:

"İdeallerini yazmış, çizmiş, Nutuk'lar bırakmış. "Yaparsanız böyle olur, yapmazsanız siz bilirsiniz" demiş, gitmiş adam. Allah rahmet eylesin. Kim, ne derse desin. Ben  Atatürk'ün kötü bir şey yaptığına inanmıyorum. Bırakmış olduğu cumhuriyete inanıyorum. Gözümü öyle açtım çünkü. "

Röportajın devam için: www.hürriyet.com.tr

Ekleme Tarihi: 5 Şub 2017 13:28