Dünya Güncelleme Tarihi: 27 Ağu 2016 12:36

Fırat Kalkanı Operasyonu sonrası Kandil tutuştu acil durum çağrısı yapıldı

Türk ordusunun 'Fırat Kalkanı' operasyonu sonrası 'acil durum' çağrısı yapan Kandil, teröristlere "büyük savaşa hazır olun" mesajı iletti

Fırat Kalkanı Operasyonu sonrası Kandil tutuştu acil durum çağrısı yapıldı
Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhaliflerin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) desteğiyle Cerablus'ta kontrolü sağlaması, ABD güdümündeki Suriye PKK'sını çılgına çevirdi.

BÜTÜN MİLİTANLARINI GÖREVE ÇAĞIRDI

Türkiye'nin müdahalesiyle terör koridoru tehlikeye giren PKK, örgüt içinde acil durum çağrısı yaptı, bütün militanlarını ÖSO ve Mehmetçiğe karşı savaşmak için göreve çağırdı. Özellikle Kobani ve Tel Abyad'da militan toplama seferberliğine girişen Kandil, "Münbiç-Afrin hattında yaşanacak büyük savaşa hazırlıklı olun" talimatı iletti.

AMARNA'DA KARARGAH

Fırat Kalkanı Operasyonu ile birlikte cephede hazırlıklarını hızlandıran PYD, onlarca araçlık konvoyu Kobani'den Settişirin-Münbiç yönüne sevk etti. Perşembe akşamı Münbiç'te toplanan teröristler, 25 araçlık konvoyla Cerablus yönüne hareket etti. Aralarında 'YPJ' diye bilinen ve kadın teröristlerden oluşan grupların da bulunduğu konvoy, Cerablus'un hemen güneyindeki Amame köyünde karargah kurdu. Önceki akşam Zahiriya, Delveren, Yusufbey ve Misale köylerine saldıran PYD, buraları ele geçirdi. Cerablus'a 10 kilometre mesafedeki Amame'den batı yönüne ilerleyen teröristler, Külliye ve Çukurca köylerinde de IŞİD'lilerle karşılaştı.

YENİ HEDEF GANDURA

Afrin yönüne doğru ilerleyen PYD'liler, hedeflerini Gandura olarak açıkladı. Gandura'nın ardından 15 kilometre mesafede bulunan Çobanbey, Cerablus'a misilleme olarak saldırılacak ikinci hedef olarak seçildi. Yeni Şafak'a bilgi veren kaynaklar, PYD'nin Münbiç-Cerablus arasında ÖSO'ya karşı savaşmak için 4 bin civarında militan takviyesi yaptığını bildirdi. Örgütten çekilmeye dönük herhangi bir girişim olmamasına rağmen ABD'nin "PYD çekiliyor" yönünde verdiği beyanat ise tamamen oyalama taktiği olarak değerlendiriliyor.

TÜRKMEN KÖYÜNÜ ZOR KULLANARAK BOŞALTIYORLAR

PYD yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Türkmen köyü Amame'yi zorla boşaltıyor. Köyü terk etmeyenleri ölümle tehdit eden PKK/PYD'liler, bölgenin 'askeri alan' ilan edildiğini ve Cerablus'a saldırı hazırlığı yaptıklarını belirtiyor. Teröristler bölgeye yerleşiyor.

(Kaynak: Yeni Şafak)

Ekleme Tarihi: 27 Ağu 2016 12:36