Bilim ve Teknoloji Güncelleme Tarihi: 15 Kas 2016 15:47

Fizikçiler, suyun yeni bir halini keşfetti!

Fizikçiler suyun 40 ve 60 derece arasında farklı davrandığını gözlemledi. Bu, maddenin yeni bir hali olabilir.

Fizikçiler, suyun yeni bir halini keşfetti!
Su hayatın temeli, dünyanın olmazsa olmaz bileşeni. İnsan vücudunun bile%60'ı sudan oluşuyor. Bu önemli maddenin yeni özellikleri gün yüzüne çıkmaya başladı.

40 İLE 60 DERECE ARASINDA

Araştırmacılar 40 ve 60 Celcius arasındaki "geçiş derecesini" araştırırken elde edilen son bulgular, suyun farklı halleri olduğunu ortaya koyuyor. Hepimiz maddenin üç hali olduğunu biliriz: Katı, sıvı, gaz. Bazı durumlarda plazmatik hal de buna eklenebilir. Su ise sıvılar arasında ayrılan birçok özelliğe sahip. En yüksek yüzey gerilimine sahip olan su, yüzeyden donmaya başlıyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Şimdi ise fizikçiler, suyun 40 ile 60 derece arasında hal değiştirme davranışı gösterdiğini ileri sürdüler. Oxford Üniversitesi'nden Laura Maestro, uluslararası bir ekiple çalışmalara başladı. Bir dizi deney yapan ekip, henüz suyun bu davranışını çözebilmiş değil. Su molekülleri çok kısa zamanlı bağlar yapıyor ve hidrojen bağları çok zayıf. Bu nedenden dolayı hızla kopup yeniden şekil alıyorlar, bu da kaotik bir durum yaratıyor. Araştırmalara devam ediliyor.

 

Ekleme Tarihi: 15 Kas 2016 15:47