Dünya Güncelleme Tarihi: 26 Eki 2016 17:12

Fotoğrafı ile dünyada "Afgan kızı" olarak ünlenen Şerbet Gula, Pakistan'da tutuklandı

National Geographic dergisine 1985 yılında henüz 12 yaşında kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan 'Afgan kızı' Şerbet Gula, Pakistan'da sahte kimlik ile oturma izni alarak dolandırıcılık yapmak suçundan tutuklandı.

Fotoğrafı ile dünyada
AFP'nin haberine göre, 1985 yılında henüz 12 yaşındayken National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry'nin Pakistan'daki bir sığımacı kampında fotoğrafını çektiği ve tüm dünyanın 'Afgan kızı' olarak tanıdığı Şerbet Gula, sahte kimlik taşıdığı gerekçesiyle Pakistan'da tutuklandı. Peşaver kentinde tutuklanarak evinden alınan, suçlu bulunması halinde yedi yıldan 14 yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabileceği belirtilen Gula'nın ayrıca 3 bin ila 5 bin dolar arasında da para cezası alabileceği söyleniyor.

Afganistan sınırındaki Peşaver kentinde yürüttüğü soruşturmayı, iki yıllık çalışma neticesinde tamamlayan Pakistan Federal Araştırma Dairesi, Gula'ya sahte kimlik veren üç Pakistanlı yetkilinin halen arandığını açıkladı.

2 YILDIR KAÇIYORDU

Şu an 44 yaşında olan Gula'nın, söz konusu dolandırıcılık tespit edildiğinden beri kaçtığı öne sürüldü. Geçen yıl Pakistan'ın denetim sistemini atlatıp sahte belgelerle kimlik almayı başaran binlerce Afgandan biri olan Gula, Nisan 2014'te Şerbet Bibi adıyla kimlik çıkartmıştı. Ancak Ağustos 2014'te Gula'nın belgelerinin sahte olduğu anlaşıldı.

HİÇ UNUTULMADI

Meşhur fotoğraf çekildiğinde 12 yaşında olan Gula'nın hikayesi Sovyetler Birliği ve Afganistan arasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı. Tüm dünyada meşhur olan fotoğrafı çekildikten sonra uzun yıllar Gula'nın kim olduğu bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry'nin de aralarında bulunduğu bir National Geographic ekibi Gula'yı bulabilmek için Afganistan'a gitti. Ekip, Afganistan'ın ücra bir bölgesinde Gula'ya ulaşmayı başardı.Yıllar sonra izi bulunan Gula'nın yaşlanmış hali tekrar National Geographic dergisine kapak olmuştu.

Ekleme Tarihi: 26 Eki 2016 17:12