Dünya Güncelleme Tarihi: 1 Kas 2016 00:37

Fransız Le Monde: Erdoğan yanlış hesap yapıyor

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yanlış hesabıyla’  Ortadoğu ülkelerindekine benzer bir istikrarsızlığa sürüklendiğini savundu.

Fransız Le Monde: Erdoğan yanlış hesap yapıyor
Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, Türkiye’nin giderek Avrupa değerlerinden uzaklaştığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yanlış hesabıyla’  Ortadoğu ülkelerindekine benzer bir istikrarsızlığa sürüklendiğini savundu.

Le Monde, ‘Erdoğan Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırmaya devam ediyor’ başlığıyla bugün yayınladığı başyazıya şöyle başladı: “İdam cezasını yeniden getirme tehdidinde bulunan Türkiye’nin cumhurbaşkanı, muhalif Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmenini (Murat Sabuncu) gözaltına alarak basın özgürlüğünü hırpalamaya devam ediyor. Bu, özellikle temmuzdan bu yana ihlal edilen basın özgürlüğüne karşı yeni bir ağır saldırı.”

15 Temmuz’dan bu yana Erdoğan’ın Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırmasına tek bir kanıt gösterilmesi istense, idam cezasının yeniden gündeme getirilmesinin yeterli olacağını kaydeden gazete, bir diğer kanıtın temel özgürlüklerin kısıtlanması olduğunu belirtti.

Türkiye panaroması

Yazıda şu bilgilere de yer verildi: “Geçen günlerde de çoğu, ülkenin Kürt azınlığının yaşadığı güneydoğudaki 15 medya kuruluşu kanun hükmünde kararnameyle kapatıldı. Temmuz ortasından bu yana görevden atılan ya da uzaklaştırılan bizim hesabımıza göre 85 bine yakın kamu personeline cumartesi çıkarılan iki yeni kararnameyle 10 bini aşkın personel eklendi. Üniversite rektörleri artık cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve seçilmeyecek. Hapishanelerden yer açmak için 38 bin adi suçlu serbest bırakıldı, yaklaşık 35 bin kişi gözaltına alındı.”

Le Monde, PKK’yla çatışma ortamının verdiği ‘meşruiyet’le baskının PKK dışındaki Kürtlere de uzandığını belirterek, “Bir mahkeme, Diyarbakır’ın iki belediye başkanının tutuklanmasının ‘terörizm’ gerekçesiyle olduğunu duyurdu, diğer 24 Kürt belediye başkanı da görevden uzaklaştırıldı ve yerlerine yeni atamalar yapıldı” diye yazdı.

‘Erdoğan yanlış hesap yapıyor’

Tüm bu gelişmelerin özetinin ardından, Erdoğan’ın uzun süredir kendisine başkanlık sistemini getirecek bir ‘referandum hayali’ kurduğunu belirten Le Monde, referanduma gitmek için parlamentoda 14 sandalyeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Erdoğan’ın ‘Osmanlı’nın kaybettiği topraklara yas tutan milliyetçi retoriği’ ve otoriter eğilimiyle MHP’yle yakınlaştığını kaydeden Le Monde şu uyarıda bulundu: “Türk lider burada yanlış bir hesap yapıyor: Temmuzdaki darbe girişimini izleyen ortamda yaratılmış, böylesi bir rejim artık istikrar sağlamayacak, tıpkı tehlikeli biçimde yaklaştığı Ortadoğu’da olduğu gibi.”

Ekleme Tarihi: 1 Kas 2016 00:37