Güncel Güncelleme Tarihi: 1 Kas 2016 20:16

Genelkurmay Başkanı Akar'a Hakan Fidan'ın eşlik etmesi dikkat çekti

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Rusya'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Hulusi Akar'la birlikte MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da Moskova'da olması dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Akar'a Hakan Fidan'ın eşlik etmesi dikkat çekti
Genelkurmay Başkanlığının açıklamasına göre Orgeneral Akar, Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeri Gerasimov'un resmi davetlisi Moskova'ya gitti.

FIRAT KALKANI VE PYD/YPG ÖNE ÇIKAN KONULAR

Akar'ın bu ziyaretinde, TSK'nın IŞİD'le mücadele kapsamında Suriye'de yürüttüğü "Fırtına Kalkanı" operasyonu ile PYD/YPG'nin durumu öne çıkan konular oldu. Irak'ın Musul kentini IŞİD'ten temizlemek için yapılan operasyon ve sonrasında yaşanabilecek gelişmeler de dünkü ziyarette gündeme geldi.

İKİ KOMUTAN FİKİR ALIŞ VERİŞİNDE BULUNDU

Suriye ordusunun Türk hava unsurlarına karşı hava savunma sistemlerini devreye sokmasından sonra Türk savaş uçaklarının 22 Ekim'den bu yana IŞİD'le yönelik hava operasyonları gerçekleştirememesi de ziyaretin önemli konu başlıklarından birisi oldu. Türk jetlerinin Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Suriye'nin kuzeyinde hava harekâtlarının yeniden koordinasyonuyla ilgili iki komutanın fikir alış verişinde bulunduğu öğrenildi.

Akar, IŞİD'e karşı ÖSO'ya havadan destek verilemediği için, bölgenin IŞİD'ten temizlenmesinin yavaşladığı, bunun da terör örgütüne avantaj sağladığı mesajını verdi. Akar, Türkiye'nin PYD ile işbirliğine gidilmesini asla kabul etmeyeceğini Rus mevkidaşına bir kez daha hatırlattı.

HAKAN FİDAN SÜRPRİZİ

Bu arda Org. Hulusi Akar'la birlikte MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da Moskova'da bulunduğu öğrenildi.

Fidan'ın da gündeme dair konularla ilgili olarak temaslarda bulunduğu tahmin ediliyor.

Ekleme Tarihi: 1 Kas 2016 20:16