Güncel Güncelleme Tarihi: 25 Nis 2022 02:16

Göç İdaresi'nin Türk halkından sakladığı bilgiler sızdı

Türkiye’nin sığınmacıları sorunu giderek derinleşen bir hal alırken, Göç İdaresi kaynaklarından verilen bilgiler, halktan saklananları göz önünde serdi.

Göç İdaresi'nin Türk halkından sakladığı bilgiler sızdı

Türkiye’nin milli güvenliği ve asayişine yönelik büyük tehlike oluşturan sığınmacılarla ilgili tartışmalar siyasetin de gündemi olmasıyla yeni boyut kazandı.

Halkın büyük çoğunluğunun gönderilmesini istediği sığınmacılar, son dönemlerde asayiş olaylarının yanında Türk milletinin sinir uçlarına dokunan hadiselerle de gündeme geliyor.

İktidar partisi AKP, ümmet ve Ensar-Muhacir söylemleri ile sığınmacıların kalıcı olmaları için toplumu ikna etmeye çalışırken, Göç İdaresi kaynaklarından şok bilgileri Yeniçağ edindi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA VERİLEN LİSTEDEKİ HERKES VATANDAŞ OLUYOR

Göç İdaresi Başkanlığı’nda çalışanların verdiği bilgiler, halktan saklananları göz önünde serdi.

Kurumda çalışanı bir personel,  vatandaşlık kazanan Afganistan uyrukluların Suriyelilerden daha fazla olduğunu ifade ederek, şu çarpıcı ifadeyi kullandı: “Bazı Afganistan dernekleri var. Bunlar zaman zaman İçişleri Bakanlığına liste veriyor ve o listedeki herkes nasıl oluyorsa vatandaşlık kazanıyor. Yabancı bize işlem için geliyor bir bakıyoruz vatandaşlık kazanmış onun bile haberi yok.”

Diğer yandan vatandaşlık alan Suriyelilerin bir bölümünün işlemler için belli bir komisyondan geçtiği ancak Afganların komisyondan da geçirilmediği öğrenildi.

HER GÜN 500 SURİYELİ KİMLİK İÇİN GÖNDERİLİYOR

Göç İdaresi çalışanlarından alınan bir diğer bilgiye göre, Türkiye’ye kaçak giren Suriyeliler büyük şehirlerde kimlik alamadıkları için küçük şehirlere yönlendiriliyor.  Günde en az 500 Suriyelinin bu şekilde yönlendirildiği ifade edildi.

Vatandaşlık meselesinin çok çeşitlilik içeren bir konu olduğunu ifade eden kurum çalışanları, “Sığınmacıların kimisi kanuna göre vatandaşlık alıyor, kimisi neye göre alıyor onu biz de bilmiyoruz”  şeklinde aktarımda bulundu.

Edinilen diğer bilgilere göre, sınır dışı edilenlerin bir ay içinde Türkiye’ye geri döndüğü iddia edildi.

Asıl meselenin ise sınırlarda kaçak girenlerin kaçakçılara bin dolar vererek ülkeye girdiğini ve burada çok büyük rant olduğu aktarıldı. (Fatih Ergin / Yeniçağ)

Ekleme Tarihi: 25 Nis 2022 02:16