Güncel Güncelleme Tarihi: 23 Ağu 2016 12:21

Gülen'in iadesi ile ilgili görüşme trafiği başladı

Fethullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den gelen heyetle görüşmelerin başladığı öğrenildi.

Gülen'in iadesi ile ilgili görüşme trafiği başladı
ABD Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan dört kişilik heyetle görüşmelere başlandığı bildirildi.

4 KİŞİLİK HEYET ANKARA'DA

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet gün gece saatlerinde Ankara'ya geldi.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Heyetin sabah saatlerinde Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmelere başladığı bildirildi.

DELİLLER ABD'Lİ MUHATAPLARLA PAYLAŞILACAK

İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen 4 ayrı iade dosyasına ilişkin bilgiler sunulacak. Öte yandan Adalet Bakanlığı yetkilileri 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Fethullah Gülen'in emir ve komutası altında gerçekleştirildiğine ilişkin önemli delilleri de ABD'li muhataplarıyla paylaşacak.

TÜRKİYE-ABD ARASINDAKİ İADE TRAFİĞİ

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Hükümet, örgütün elebaşı Gülen'in iadesi için ikamet ettiği ABD'ye "acil tutuklama ve iade" talebinde bulunmuştu.

ABD ADALET BAKANLIĞI MEKTUP GÖNDERMİŞTİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD Adalet Bakanlığı, Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin Adalet Bakanlığına bir mektup göndermişti.

ABD Adalet Bakanlığı mektupta, Gülen'in iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gönderilmesini ya da Amerikan Adalet Bakanlığından bir heyetin Türkiye'ye gelmesini önermişti.

TÜRKİYE DE ABD'YE HEYET GÖNDERECEK

Adalet Bakanlığınca ABD'ye gönderilen cevap mektubunda, ilk olarak Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de görüşmelerde bulunması teklif edilmişti.

Türkiye'nin teklifini kabul eden ABD Adalet Bakanlığı, bir heyeti Türkiye'ye göndereceğini bildirmişti.

Ekleme Tarihi: 23 Ağu 2016 12:21