Ekonomi Güncelleme Tarihi: 8 Eyl 2016 23:10

Halk Bankası Bank Asya'dan gelen yöneticileri için açıklama yaptı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Halk Bankası'nın Genel Müdür dahil üst düzey 7 yöneticisinin el konulan Bank Asya'dan geldiğini söylemişti. Bankadan Pekşen'in iddialarına cevap geldi.

Halk Bankası Bank Asya'dan gelen yöneticileri için açıklama yaptı
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Halk Bankası'nın Genel Müdür dahil üst düzey 7 yöneticisinin el konulan Bank Asya'dan geldiğini; Halk Bankası'nın ihtilaflı alacaklarını takip için yetkilendirdiği avukatların da cemaat soruşturmasının muhatabı olduğunu dile getirdi.

Pekşen açıklamasında ""Bir iki holding ve grup hariç bu işin asıl planlayıcıları, organizatörleri ve icracıları hala yerlerinde duruyor. Bank Asya'ya el konuldu. Cemaatin en büyük finans kuruluşu. Bank Asya'nın mevcut yöneticileri arasında soruşturmalar açıldı, bazıları tutuklandı. Peki Halk Bankası? Halk Bankası'nın üst düzeyindeki 7 yönetici, genel müdür dahil hepsi Bank Asya'dan gelme. Ayrıca Halk Bankası'nın ihtilaflı alacaklarını takip için yetki verdiği avukatlar da cemaat soruşturmasının muhatabı olan avukatlardır. " demişti. 

Pekşen'ın açıklamalarına Halk Bankası yönetiminden cevap geldi. Bankadan yapılan açıklamada Trabzon Milletvekili Av. Haluk PEKŞEN, 07 Eylül 2016 tarihinde Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde banka ve yöneticiler hakkında söylediği sözler için "Son derece çirkin, asılsız, mesnetsiz ve suç teşkil eden birtakım iftiralarda bulunmuştur." denildi. 

Banka açıklamasında "Bilindiği üzere Bankamızın yöneticileri; Devletin ilgili kurumlarının yaptığı her türlü detaylı ve titiz araştırmalar sonucunda bu görevlere getirilmişlerdir. Bugüne kadar kendilerine yüklenen ağır sorumluluğun bilincinde, Bankamızın tüm paydaşlarının menfaatlerini koruyacak şekilde görevlerini başarıyla ifa ettikleri bilinen yöneticilerimiz, bundan sonra da görevlerini aynı misyon doğrultusunda ve aynı kararlılıkla ifa etmeye devam edeceklerdir." denildi. 

Bankanın açıklamasında,  17-25 Aralık süreci de hatırlatıldı, ve şöyle denildi: "Hatırlanacağı üzere T. Halk Bankası A.Ş., 17/25 Aralık sürecinde Fetullahçı terör örgütünün hedefindeki en önemli kuruluşlardan birisiydi. Sonraki tarihlerde de, Sayın Vekil’in de aralarında bulunduğu çevrelerce, milli bir değer olan Bankamızı yıpratma amaçlı demeçler verilmiş, yargı yolu ile saldırı nitelikli girişimlerde bulunulmuştur. 17/25 Aralık’taki tüm saldırılara rağmen dimdik ayakta kalan ve yoluna başarılarla devam eden Bankamız gündeme gelme ve konuşulma aracı olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Köklü geçmişi ve başarılarıyla milletimize mal olmuş olan Bankamıza yönelik olarak, halka açık olması nedeniyle Bankamızın değerine olumsuz yönde etki edebilecek ve Bankacılık Kanunu’na da aykırılık teşkil eden bu türlü girişimlere Bankamız yöneticilerince kesinlikle izin verilmeyecek; bu asılsız, mesnetsiz ve dayanaksız iddialara karşı hukuki ve cezai başvurular gecikmeksizin yapılacaktır. Sayın Vekil’in, hiçbir gerçeğe dayanmadan attığı bu çirkin iftiraların karşılığını yüce Türk adaleti önünde vermesi için yasal tüm girişimlerde bulunulacaktır."

 

Ekleme Tarihi: 8 Eyl 2016 23:10