Köşe Yazısı Güncelleme Tarihi: 10 Mar 2023 13:00

Hastalıklardan mesaj var!

Hayatımızdaki tüm sorunlar deneyimler gibi hastalıkların da bizlere mesajı var.

Beyin

Eski düşünce kalıplarımızı ve inançlarımızı farkedip dönüştürene iyileştirene kadar, bedenimiz çeşitli semptomlarla mesaj vermeye devam eder.

Bugün, Hastalıkların Zihinsel Nedenleri ve Düşünce Gücüyle Tedavi kitaplarının yazarı Louise Hay in kitaplarından derlediğim bilgileri aktarmak istiyorum.

"Günde kaç düşüncenin zihninizden geçtiğini biliyor musunuz? Ortalama olarak 50.000 peki bu 50.000 düşüncenin yüzde kaçının olumsuz düşünceleri içerdiğini düşünüyorsunuz? Yüzde 60 ile 65 arası bu oran karamsar insanlar için yüzde 90'a varabiliyor. Depresyondaki insanlar için ise daha da bir yüksek düzeye varıyor. Gün de 50.000 düşünceyi kayda geçirebilseydik çoğunun tekrarlar ve olumsuz yargılardan ibaret olduğunu görebilirdik, düşünceler duygularımızı yaratıyor, duygular davranışlarımızı belirliyor ve biz davranışlarımızın sonucunda aldığımız tepkilerin sorumluluğunu üstlenmek yerine kişileri koşulları ya da olayları suçluyoruz, kendimizi bir şekilde haklı çıkarmayı başarıyoruz belki ama, düşüncelerimizin yarattığı sonuçlardan kaçamıyoruz. Evrende bedelsiz hiçbir şey yoktur, olumsuz düşüncelerin birikiminin yarattığı çöplüğün bedelini fiziksel zihinsel ve duygusal rahatsızlıklar yaşayarak ödüyoruz. Duygular enerjidir, düşük frekanslı olumsuz düşüncelerin zihnimize hakim olduğu bir yaşam en kötü olasılıkla ölümcül hastalık en iyi olasılıkla mutsuz ve doyumsuz bir yaşam olur, bu düşüncelere %40 olumlu düşünce eklendiğinde ise kişi kendisini "mutsuz değilim ama..." diye tanımlar.Kendisine ve başkalarına karşı olumsuz düşünceler besleyen kişi tıpkı kötü beslenen bir kişi gibi sağlıksız olur.

düşünceler

Şimdi sizlere bu olumsuz düşüncelerin ve inanç kalıplarının sebep olduğu bazı hastalıklar ve zihinsel nedenlerini aktarmak istiyorum.

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri

Öncelikle sağlığınıza bakın ve hangi sağlık sorunlarını yaşadığınızı düşünün. Şu anda sizi rahatsız eden, tedavi gördüğünüz veya görmediğiniz bir sağlık sorununuz var mı?

Ancak geçmişe değil şu ana odaklanın. Her bir olumsuz duygumuz veya düşüncemiz bedenimizde belli noktalarda birikerek sorunlara yol açar.

Düşünce

Örneğin:

 • Eğer böbrek sorunları yaşıyorsanız hayata korku ile yaklaştığınızı veya korku duygusunun sizin baskın duygunuz olduğunu söyleyebiliriz.

 • Akciğerlerinizde sorunlar varsa hayatı içinize almakta zorlanıyor olabilirsiniz genelde keder,önyargı, kibir gibi duygular veya aşırı üzüntünüzü içinize atmanız buna yol açabilir.

 • Eğer bağırsak sorunları yaşıyorsanız değişimden ve bir şeyleri bırakmaktan korkuyor olabilirsiniz.

 • Mide sorunları genelde bir şeyleri hazmedememekten olur. Hayatınızdaki hangi deneyimi, kimi veya neyi hazmedemediğinizi kendinize sorun.

 • Dalak ve pankreas sorunları endişe duyguları ile bağlantılıdır. Endişe duyguları bu organlarda depolanır.

 • Kalp sevgi ile bağlantılıdır ve kendini sevme, başkalarını sevme, affetme sorunları olan insanların kalplerinde problemler çıkar. Yaşam sevincinin bitmesi... ilim gayreti de kalbi olumsuz olarak etkiler.

 • Karaciğeröfke duygularının depolandığı yerdir ve karaciğerinizde bir sorun varsa bu öfkeden arınmanızın gerekli olduğunu gösterir.

 • Katı düşünceleri olan ve başka insanları sürekli suçlayan kişilerde safra kesesi taşları sıklıkla görülür.

 • Eğer hayatınızda gördüğünüz şeylerden memnun değilseniz veya bir şeyleri görmek istemiyorsanız göz sorunları vardır.

 • Duyduğunuz şeylerden rahatsızsanız veya duymak istemiyorsanız işitme sorunları olur.

 • Cilt sorunları genelde birilerini bizden uzak tutmaya yarar ve bir de kendimizi olduğumuzdan başka göstermek istediğimizde ortaya çıkarlar.

 • Ayaklardaki veya bacaklardaki sorunlar yaşamda yol alamadığımızda veya nereye gittiğinizi bilmediğinizde görülür.

 • Kollarda ve ellerde, bir şeyleri almak konusunda zorlandığınızda veya kaldırmanız gereken yükler size ağır geldiğinde sorunlar çıkar.

 • Eğer hayatınızda yeterince destek görmüyorsanız, sırtınızda veya omurganızda sorunlar olabilir.

 • Beyin sorunları genelde düşüncelerinizle duygularınız arasındaki gerilimlerden veya düşüncelerinizin sizi rahatsız etmesinden oluşur. Bir de kendisine sürekli unut gitsin diyen veya bu telkini başkalarından alan kişilerde hafıza sorunları ortaya çıkabiliyor.

 • Cinsel organlardaki sorunlar suçlululuk duyguları veya kendi cinsel kimliğini reddetme ile bağlantılıdır.

Eski düşünce ve inanç kalıplarına olan ihtiyacımızı farkedip çarkeden,arınan şifalanan OLmak dileğiyle..

Ekleme Tarihi: 10 Mar 2023 13:00