Politika Güncelleme Tarihi: 29 Eki 2016 23:30

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yurt dışı yasağı

Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Suruç'ta katıldığı etkinlikteki sözleri nedeniyle, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verdi.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında yurt dışı yasağı
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, geçen yıl Ramazan Bayramı'nın son gününde, YPG'nin 19 Temmuz 2012'de Kobani'deki kontrolü ele geçirmesinin 3'üncü yıl dönümü nedeniyle Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde düzenlenen kutlamalara katıldı. Yüksekdağ, burada terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın posteri önünde yaptığı konuşmada; "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz. Bunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyoruz. Bakın sırtımızı kime dayadığımızı çok net söylüyoruz ve bundan sonrada sırtımızı buraya dayamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu konuşma üzerine Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Yüksekdağ hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 5 ile 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle iddianame hazırlandı. İddianamenin kabulünün Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 Ekim'de görülen ilk duruşmada Yüksekdağ'ın zorla bulunduğu kentteki mahkemeye getirilmesine ve Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifadesinin alınması kararlaştırmıştı. Ara duruşmada savcının 'Sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı' talebi üzerine mahkeme, Yüksekdağ hakkında adli kontrol kararı verip yurtdışına çıkma yasağı getirdi.

AVUKATI: İTİRAZ EDECEĞİZ

Figen Yüksekdağ'ın avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl, 7 günlük süre içerisinde mahkemeye itkiraz edeceklerini belirtti. Özbingöl, kararın huka aykırı olduğunu kaydederek, "Bu süreç kanunen uygun değil. Kanundan ziyade siyasi yönüyle yürütülen dosyalar. Hiçbir gereklilik yokken böyle karırın alınması hukuken açıklanabilir bir durum değil" dedi.

HDP: DERHAL KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan da karara ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Eş Genel Başkanımız sayın Figen Yüksekdağ hakkında Şanlıurfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı 'adli kontrol tedbiri olarak yurt dışına çıkış yasağı' kararı tamamen keyfidir ve hukuk teamüllerine aykırıdır. Karardaki, 'sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı' ifadesi mesnetsiz ve maksatlıdır. Sayın Yüksekdağ, defalarca yurt dışına çıkmış, uluslararası alanda çeşitli toplantılara katılmış, diplomatik ve siyasi görüşmeler yaptıktan sonra geri gelmiştir. 'Kaçma şüphesi varlığı' ifadesi bu nedenlerle tamamen keyfidir, kabul edilemez. Avukatlarımız bu yasağın kaldırılması için itiraz hakkını kullanacaklar, gerekli hukuki işlemleri yapacaklardır. Şu anda Van Milletvekili olarak meclis çalışmalarına katılan, ülkenin her yerinde siyasi çalışmalarını sürdüren Eş Genel Başkanımız sayın Figen Yüksekdağ hakkında verilmiş olan bu hukuksuz siyasi yasağın derhal kaldırılmasını talep ediyoruz."

Ekleme Tarihi: 29 Eki 2016 23:30