Politika Güncelleme Tarihi: 17 Ağu 2017 12:27

Hüseyin Besli: Erdoğan'a sundum paçam yemedi lafta kaldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatının anlatıldığı “Bir Liderin Doğuşu” adlı kitabın yazarı eski AK Parti Milletvekili Hüseyin Besli, Erdoğan’a bir dergi projesini ilettiğini fakat paçası yemediği için dergiyi gerçekleştiremediği söyledi.

Hüseyin Besli: Erdoğan'a sundum paçam yemedi lafta kaldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatının anlatıldığı “Bir Liderin Doğuşu” adlı kitabın yazarlarından, eski AK Parti Milletvekili Hüseyin Besli, 6 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir dergi projesini ilettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise bu fikirle ilgilendiğini ve''ne tür bir dergi'' diye sorduğunu belirtti. Besli, derginin içeriğinin AK Parti'nin içerden eleştirisi olduğunu anlatmasına rağmen Erdoğan'ın projeye destek verdiğini anlattı. Besli, Erdoğan'ın bugünlerde AK Parti teşkilatlarına yönelik kamuoyu önünde yaptığı eleştirilerle dergi projesi arasında paralellik olduğunu anlattı.

İşte Hüseyin Besli’nin “Makas kapanabilir mi?” başlıklı o yazısı:

"1

2011 yılıydı, Sayın Cumhurbaşkanımızla yakın çalıştığımız günlerden bir gün;

Kendisiyle bir dergi çıkarma düşüncemi paylaştığımda ziyadesiyle ilgilenmiş ve “ne tür bir dergi?” diye sormuştu.

Demiştim ki; ’Bazı arkadaşlar, ister siyasi ister bürokrat bazen sanki bile bile yanlış yapıyorlar, özensiz ve hoyratça davranıyorlar. Bu arkadaşlara karşı içeriden yapılacak bir eleştiri, dışarıdan gelecek saldırılardan çok daha tesirli olur inancındayım…’

Bu düşüncemi o gün de desteklemişti. Ama benim paçam yemediği için bu husus sadece düşüncede kaldı, gerçekleşmedi.

2

Anlaşılan o ki, Sayın Cumhurbaşkanı ta o günlerde gördüğü yorgunluğu, özensizliği, hoyratlığı; belki de başkalarınca, adabınca ve usulünce dile getirilmediği için, ‘iş başa düştü’ anlayışınca, kendisi teşkilatlar üzerinden dillendirmekte.

Bu sütunlarda çeşitli vesilelerle, defalarca dile getirdik; her sosyal ve siyasal yapının biyolojik organizmalarınkine benzer bir serüven ortaya koyduğunu.

Siyasi yapılar/partiler de tıpkı tabiattaki organizmalar gibi doğarlar, gelişirler, yaşlanırlar ve ölürler.

Yani muayyen bir ömrü vardır.

Ancak bu ömrü sayılarla ifade etmeye kalktığımızda kesin ve net sayı vermek mümkün olmaz.

Sonunda zeval mukadderdir de, sonu mümkün olduğu kadar ötelemek, başta o hareketin liderine, liderliğine ve teşkilat mensuplarının tavırlarına bağlıdır, diye…

3

AK Parti de bu oluşumdan/gelişimden azade değildir kuşkusuz. Hele Türkiye şartları ve Türkiye’nin siyasi geçmişi söz konusu olduğunda.

Şimdi olması ve yapılması gereken;

Liderinin ikazları doğrultusunda tepeden tırnağa parti teşkilatında yer alan aktörlerle beraber bürokrasideki unsurların kendilerini gözden geçirip, yenilemeleridir.

Burada bir husussa özellikle dikkat etmek gerekir.

Salt insan sirkülasyonunu sağlamak yani doldur-boşalt yapmak silkelenme ve yenilenme değildir.

Bu vesileyle, AK Parti’ye nice 16 yıllar daha hayırlı ömürler dilerim."

Ekleme Tarihi: 17 Ağu 2017 12:27