Politika Güncelleme Tarihi: 7 Ara 2016 23:01

İçişleri eski Bakanı İsmet Sezgin GATA'da hayatını kaybetti

25 gündür Ankara GATA'da tedavi görmekte olan Aydınlı eski bakanlardan İsmet Sezgin (88) bu akşam saatlerinde septik şoka bağlı olarak çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

İçişleri eski Bakanı İsmet Sezgin GATA'da hayatını kaybetti

Meclis eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı 88 yaşındaki İsmet Sezgin, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) yaşamını yitirdi.

GATA'DA HAYATINI KAYBETTİ

Başbakan Yardımcılığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Meclis Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı yapan siyasetçi İsmet Sezgin Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde hayatını kaybetti.

"İSMET ABİ" DİYE ANILIYORDU

1928 yılında Aydın'da gözlerini açan Sezgin, "İsmet Abi" diye anılmış, uzun yıllar Türk siyasetinde değişik görevler üstlenmişti.

İSMET SEZGİN KİMDİR?

1928'de Aydın'da doğdu. Ailenin en büyük çocuğu olan İsmet Sezgin'in 2 erkek, 6 kız kardeşi bulunmaktadır. İlk, orta ve lise eğitimini yaptıktan sonra, bugünkü Ticari İlimler Akademisi'nin karşılığı olan İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'na girdi ve 1950 yılında mezun oldu. Sezgin, öğrencilik yıllarında atletizmle uğraştı. Talebe Cemiyeti başkanlığı yaptı ve Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun aktif bir üyesi oldu.

1961'DE AYDIN'DAN VEKİL OLDU

İsmet Sezgin, eğitimini takiben Denizli'de Emlak Kredi Bankası şubesinde görev aldı. 1951 yılında lise matematik öğretmeni Saadet Hanımla evlendi. Politikayla ilgisi, Denizli'de bulunduğu süre içinde ve fiilen 1952 yılında başladı. 1955 yılına kadar Denizli'de DP İl idare Kurulu'nda çalıştı. 1955 yılında Aydın'dan Belediye Başkanı seçilen İsmet Sezgin, 1960 yılına kadar sürdürdüğü bu görevinden, 27 Mayıs 1960 İhtilali'nde tutuklanarak ayrıldı. Tutukluluk süresinin sonunda, siyasi partilerin faaliyetlerine izin verildiğinden Aydın'da AP'yi kurdu. 1961 yılında yapılan milletvekili seçimleriyle Aydın milletvekili oldu.

ASKERİ MUHTIRAYLA AYRILDI

1968 yılında önce Fransa'da başlayan, daha sonra diğer ülkeleri de etkileyen gençlik hareketleri, kısa sürede Türkiye'de de mitingler, protesto gösterileri ile kendini hissettirdi. Ülkemizde de gençliğin sorunları Milli Eğitim bünyesinde kapsanamaz bir duruma gelince, Gençlik ve Spor Bakanlığı adı altında bir bakanlık kuruldu ve 1968 yılında bu bakanlığa İsmet Sezgin getirildi. Bu görevden 12 Mart 1971 askeri muhtırasıyla ayrıldı.

DEMİREL HÜKÜMETİNDE İÇİŞLERİ BAKANI'YDI

1991'de kurulan 49. Demirel Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

İsmet Sezgin Fransızca bilmekte olup, Seynan Levent, Ayşe Sezgin adlarında iki kızı ve Efe Levent, Hazel Levent adlarında iki torunu bulunmaktadır.

Ekleme Tarihi: 7 Ara 2016 23:01