Güncel Güncelleme Tarihi: 7 Kas 2016 09:28

İlker Başbuğ'u darbe komisyonunda kızdıran soru

Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu'nda konuşan İlker Başbuğ, CHP'li Tanrıkulu'nun 27 Nisan e-muhtırası ve Dolmabahçe görüşmeleriyle ilgili sorusuna sinirlendi

İlker Başbuğ'u darbe komisyonunda kızdıran soru
TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu'nun geçen hafta davetlisi olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, anlattıkları kadar, yaptığı sert çıkışlarla da dikkat çekti.

Başbuğ'un, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun "2007'ye 'tam ittifak dönemi' dediniz. 27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili Işık Koşaner bir arkadaşımızın sorusuna 'Bizim bilgimiz yoktu' dedi. İki: Dolmabahçe görüşmesiyle ilgili bilginiz var mı?" sorusu karşısında sinirlendiği görüldü.

Başkan Petek'in, Başbuğ gelmeden önce "Saat 12.00 için Sayın İlker Başbuğ'a randevu verdik. Saatinde alınmazsa beklemeyi düşünmüyorum şeklinde bir bilgi ulaştı Sayın İlker Başbuğ'dan" notunu okumasının ardından, bazı anlar Meclis tutanaklarına şöyle geçti:

İlker Başbuğ:Bugüne kadar zaten bu konuya ilişkin görüşlerimi belki de en net olarak ifade eden birisiyim. O zaman niye bugün buradayım? Birincisi, tabii ki bu yüce kuruma duyduğumuz saygı. İkincisi de elbette, düşüncelerimizin TBMM'nin kayıtlarına girmesini de önemsiyorum. Lütfen soruları yöneltirken benim partilerüstü ve devlet adamı niteliğine sahip olduğumu unutmayın.

Ravza Kavakcı Kan ( AK Parti İstanbul Milletvekili):Acaba muhafazakâr ve Atatürkçü gençler ya da Silahlı Kuvvetler mensupları atılırken FETÖ'cüler mi muhafaza edilmiş oldu bilinmeden? Çünkü misafir ettiğimiz yine bir eski Genelkurmay Başkanımız, 'TSK dine soğuk durmuştur' gibi bir ifade kullandı.

Mustafa Akaydın (CHP Antalya Milletvekili): Kullanmadı öyle bir ifade.

Kan:Tutanaklarda var efendim.

Başkan Reşat Petek: Arkadaşlar...

Başbuğ:Sayın Başkan, benim olduğum yerde lütfen tartışmalar olmasın. Yoksa tahammül edemem, müsaadenizi... Mahkemeyi bile terk etmişimdir yani.

"BU MU SORUNUZ?"

Sezgin Tanrıkulu (CHP İstanbul Milletvekili): 2007'ye 'tam ittifak dönemi' dediniz. 27 Nisan e-muhtırasıyla ilgili Işık Koşaner bir arkadaşımızın sorusuna 'Bizim bilgimiz yoktu' dedi.

İki: Dolmabahçe görüşmesiyle ilgili bilginiz var mı?

Başbuğ:Bu mu sorunuz?

Tanrıkulu:Evet, bu...

Başbuğ:15 Temmuz'la ilişkisi ne?

Tanrıkulu:Cemaatin güçlendiği…

Başbuğ:Yani, 27 Nisan bildirisini Genelkurmay Başkanı'na Fethullah terör örgütü mü yazdırdı?

Ekleme Tarihi: 7 Kas 2016 09:28