Dünya Güncelleme Tarihi: 17 Eki 2016 23:39

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Türkiye'yi yine uyardı

Irak Başbakanı İbadi, 'Türklerin, Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz'' dedi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Türkiye'yi yine uyardı
Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat'taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. Almasalah'ın haberine göre, görüşmede, Türkiye hakkında konuştu. İbadi, 'Türklerin, Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz'' dedi.

"TÜRK ASKERİNE RESMİ OLARAK İZİN VERMEDİK"

İbadi ''Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin'in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak'ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir'' dedi.

TÜRKİYE KÜRTLERİNİ İŞİN İÇİNE KATTI

Ayrıca Başbakan İbadi ''Erdoğan, Irak Kürtlerini asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kütlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?'' diye konuştu.

Ekleme Tarihi: 17 Eki 2016 23:39