Dünya Güncelleme Tarihi: 26 Eki 2016 20:49

Irak Meclis Başkanı Cuburi: IŞİD sonrası harita eskisi gibi olmayacak

Irak Meclis Başkanı Cuburi, "Irak'taki IŞİD sonrası siyasi, sosyal ve fikri harita, Haziran 2014 öncesi haritanın aynısı olmayacak" dedi.

Irak Meclis Başkanı Cuburi: IŞİD sonrası harita eskisi gibi olmayacak
Irak Meclis Başkanı Cuburi, Erbil'de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, Irak'ta siyasi kadroların ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere olduğunu söyledi. Cuburi, Erbil'de Ortadoğu Araştırma Merkezi'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, "IŞİD, yakında Musul'dan püskürtüldükten sonra eski modeliyle devam etmeyecek. Yeni üslupla düşünce ve yeni bir terörist nesil üretecek. Bunlar, konjonktüre göre hareket edecek." dedi.
"Irak'ın birliği, federal modellerle çakışmıyor." diyen Cuburi, ülkesinde sivil barışın gerçekleşmesinin önemine değindi.

"YÖNETİCİLER ACİZ KALDI"

"Irak'taki siyasi kadro ülkeyi yönetmede aciz kaldığını ilan etmek üzere." diyen Cuburi, "Halihazırdaki durum, ülkeyi içinde bulunduğu krizinden çıkarmak için yeni siyasi şahsiyet ve partilerin varlığını gerekli kılıyor." ifadelerini kullandı.

"HARİTA HAZİRAN 2014 ÖNCESİNİN AYNISI OLMAYACAK"

Cuburi, şunları kaydetti:
"Barış seçeneğini üretebiliriz. Savaş, çoğunlukla bizim seçimimiz değil. Başka tarafların bize başlangıcını dayattığı bu savaşın sonunu belirleyebiliriz. Irak'taki IŞİD sonrası siyasi, sosyal ve fikri harita, Haziran 2014 öncesi haritanın aynısı olmayacak. Konjonktür bize bazı detaylarıyla sarsıcı olabilecek yeni trendler dayattı. Geçmişte üstünü kapattığımız ve çözüldüğünü düşündüğümüz birçok konuyu yeniden gözden geçirmeye bakıyoruz."

Ekleme Tarihi: 26 Eki 2016 20:49