Dünya Güncelleme Tarihi: 24 Eki 2016 21:33

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den Türkiye'ye imalı mesaj

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Üçüncü bir ülkenin Irak yönetiminden izin almadan Irak'a müdahalede bulunmasının "çok tehlikeli" sonuçlar doğurur." açıklamasını yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den Türkiye'ye imalı mesaj
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üçüncü bir ülkenin Irak yönetiminden izin almadan Irak'a müdahalede bulunmasının "çok tehlikeli" sonuçlar doğuracağını uyarısında bulundu.
"GÜVENSİZLİĞİ ARTTIRIR"
Ruhani, Arak kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Irak ve Suriye yönetimi talepte bulunursa başka bir ülke onların topraklarında terörizme karşı eylemde bulunabilir. Müdahale bu şekilde yapılırsa uluslararası kurallara göre yapılmış olur aksi takdirde bölgedeki güvensizliği artırır" diye konuştu.

Ruhani, ülke ismi zikretmeden, "İran olarak, yabancı bir gücün ev sahibi ülkeden izin almadan o ülkeye müdahalede bulunmasını çok tehlikeli buluyoruz" dedi.

"SINIRLARIN DEĞİŞMESİ ÇOK TEHLİKELİ OLUR"

İran Cumhurbaşkanı, "Coğrafi sınırlara saygı göstermeliyiz, çünkü sınırların değişmesi tehlikeli olur" ifadesini kullandı.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Musul operasyonunda yer alma girişimlerini eleştirerek," Terörizme mücadele bahanesiyle başka ülkelerin egemenliğini ihlal etmek kabul edilebilir değil" dedi.

Ekleme Tarihi: 24 Eki 2016 21:33