Dünya Güncelleme Tarihi: 3 Kas 2016 20:55

İran'dan ABD'ye anlaşma resti: Müzeye göndeririz

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, ABD'nin Afganistan ve Irak'a müdahalelerinin kendilerine yaradığını belirtti. Selami ABD'ye nükleer rest de çekti.

İran'dan ABD'ye anlaşma resti: Müzeye göndeririz
İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı General Hüseyin Selami, ABD'nin Afganistan ve Irak'a müdahalelerinde istediğini elde edemediğini ve bundan İran'ın kazanç sağladığını savundu. Selami "ABD ile geçen yıl varılan nükleer anlaşmaya değinerek "ABD, nükleer anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmezse anlaşmayı müzeye gönderir, durdurulan santralleri tekrar faal duruma getiririz" açıklamasında da bulundu.
General Selami, ABD Büyükelçiliğinin üniversite öğrencileri tarafından kuşatılmasının 37'nci yıl dönümü münasebetiyle başkent Tahran'da düzenlenen törende konuştu.

ABD'YE KIRMIZI HALI SERİLİYORDU

Selami, "Bugün İslam Devrimi'nin Coğrafyası Kuzey Afrika'yı da aştı. Bu bölge daha önce Amerikalı yetkililerin ayaklarına kırmızı halıların serildiği ülkelerin olduğu bir yerdi." dedi.

ABD'nin Irak ve Afganistan'a müdahalelerinde istediğini elde edemediğini ileri süren Selami, "Bu zamana kadar başkaları harcarken Amerika fayda sağlıyordu ancak ABD'nin Afganistan ve Irak'a müdahalelerinden İran kazanç sağladı." ifadesini kullandı.

ELÇİLİK BASKINI KUTLANDI

İran'da 4 Kasım 1979'da, anti Amerikan bir grup üniversite öğrencisinin Tahran'daki Amerikan Büyükelçiliği'ni basarak çalışanları rehin alması olayının yıl dönümünde ülkenin farklı kentlerinde gösteriler yapıldı. Başkent Tahran'da "casusluk yuvası" diye tanımladıkları eski Amerikan Büyükelçiliği binası önünde toplanan göstericiler, ABD bayrağını yaktı. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan kalabalık, "Kahrolsun Amerika", "Kahrolsun İsrail" ve " Kahrolsun Suudi Hanedanı" diye sloganlar attı.

ABD'Yİ UYARDI: NÜKLEER SANTRALLERİ TEKRAR ÇALIŞTIRIRIZ

Tahran'daki kalabalığa da seslenen Selami, Washington yönetimini hedef aldı. İranlı general, ABD ile geçen yıl varılan nükleer anlaşmaya değinerek "ABD, nükleer anlaşmadaki sorumluluklarını yerine getirmezse anlaşmayı müzeye gönderir, durdurulan santralleri tekrar faal duruma getiririz" diye uyarıda bulundu.

İLİŞKİLER SONA ERMİŞTİ

4 Kasım 1979 tarihinde, ülkeden kaçan devrik İran Şahı Pehlevi'nin ABD'ye kabulü protesto eden bir grup öğrenci ABD Büyükelçiliğini basarak, çalışanları rehin almıştı. 444 gün süren rehine krizi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin sona ermesine yol açmıştı.

Ekleme Tarihi: 3 Kas 2016 20:55