Dünya Güncelleme Tarihi: 22 Eyl 2016 09:44

IŞİD Musul'da Amerikan üssüne kimyasal füze attı

ABD ve Irak askerlerinin ortak kullandığı Irak'ın Musul kentindeki El-Kayyara Askeri Hava Üssü'ne, terör örgütü IŞİD tarafından hardal gazıyla saldırı yapıldığı ileri sürüldü.

IŞİD Musul'da Amerikan üssüne kimyasal füze attı
Pentagon, Musul yakınlarındaki Kayara hava üssüne terör örgütünün fırlattığı bir rokette hardal gazı olabileceğini duyurdu. İlk incelemede test pozitif sonuç verdi! Eğer incelemeler sonucunda kimyasal silah doğrulanırsa, Irak'ta koalisyon birliklerine yapılmış bu türdeki ilk saldırı olarak kayıtlara geçecek.

IŞİD FIRLATMIŞ

Amerikan medyasına açıklamalarda bulunan ABD'li yetkililer, El-Kayyara Askeri Hava Üssü'ne hardal gazıyla düzenlenen saldırının IŞİD tarafından yapılmış olabileceğini belirtti.

"HARDAL GAZI" BULGULARI VAR

Üsse roket veya top mermisi olarak atılan bombanın kimyasal etkilerini ölçen uzman kimyagerin ilk bulgularının "hardal gazına" işaret ettiği vurgulandı.

Saldırının ardından toplanan delillerin kimyasal testlerinin ilkinin pozitif, ikincisinin negatif çıktığı, daha sonra tüm delillerin detaylı tetkik için laboratuvara gönderildiği ifade edildi.

YARALANAN OLMADI

Herhangi bir Amerikan askerinin yara almadığı saldırının "zayıf ve etkisiz" olduğu, soruşturmanın ise sürdüğü kaydedildi.

IŞİD'den geçen temmuz ayı başında geri alınan Musul'daki El-Kayyara Askeri Hava Üssü, kenti kurtarma operasyonlarında askeri birliklere hava desteği sağlamak amacıyla kullanılıyor.

Ekleme Tarihi: 22 Eyl 2016 09:44