Dünya Güncelleme Tarihi: 7 Eyl 2016 00:09

IŞİD Türk tanklarına saldırdı 3 asker şehit

IŞİD'in Suriye'de iki Türk tankını vurması sonucu iki asker şehit düştü beş asker yaralandı. TSK yaptığı açıklamada yaralanan askerlerden birinin daha şehit düştüğünü duyurdu.

IŞİD Türk tanklarına saldırdı 3 asker şehit
Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "Harekâtın 14’üncü gününde operasyon bölgesinde teröristlere ait olduğu belirlenen ve yerleri tespit edilen 44 hedefe fırtına obüsleriyle 153 atım yapılarak tam isabetle vurulmuştur.

24 Ağustos 2016 Fırat Kalkanı Harekâtının başladığı günden bugüne kadar toplam 437 hedefe 1852 atım yapılmıştır. Koalisyon Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarınca saat 12:30 sularında Baragidah bölgesinde tespit edilen DEAŞ hedefleri vurulmuştur. Ayrıca bugün Koalisyon Güçleri desteğindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Vukuf ve Sadvi köyleri ele geçirilmiştir.

Bölgede operasyonlara  devam edilmektedir. Vukuf bölgesinde meydana gelen çatışmalar esnasında DEAŞ unsurlarınca güdümlü TAS roketleriyle iki tankımıza yönelik yapılan saldırıda maalesef 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş; 5 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralılarımız derhal helikopterle hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmışlardır.

Ayrıca yine Vukuf bölgesi ve civarında süren çatışmalarda iki ÖSO personeli hayatını kaybetmiş, iki personeli de yaralanmıştır. Aynı şekilde yaralılar tahliye edilerek hastanede tedavilerine başlanmıştır.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir" denildi. 

TSK: YARALI ASKER ŞEHİT DÜŞTÜ

Öte yandan, akşam saatlerinde açıklama yapan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yaralı askerlerden birinin daha şehit düştüğünü duyurdu: 3 asker şehit oldu, 4 asker yaralandı.

ŞEHİDİN AİLESİNE HABER VERİLDİ

Fırat Kalkanı Harekatı'nın 14'üncü gününde DAEŞ unsurlarınca, güdümlü roketlerle Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki tanka yönelik saldırı sonucu şehit olan Jandarma Astsubay Muhammed Koşan'ın (21) Bingöl'deki ailesine acı haber verildi.

Koşan'ın merkez Bahçelievler Mahallesi Yağmur Sokak'ta ikamet eden ailesine acı haberi askeri yetkililer ile Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Naim Tan verdi.

Evin bulunduğu apartmana Türk bayrağı asıldı. Haberi alan şehit yakınları ve mahalle sakinleri şehit askerin evinin önünde toplandı.

Ağabeyinin şehadet haberini duyduktan sonra fenalık geçiren şehidin kardeşi Kadir Koşan, evin önünde bekleyen sağlık görevlileri tarafından yapılan müdahalenin ardından Bingöl Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Koşan'ın ilk görev yeri olan Diyarbakır'dan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında görevlendirildiği öğrenildi.

Şehit Muhammed Koşan, yarın Bingöl Havalimanı'nda yapılacak törenin ardından Genç ilçesine bağlı Yeniçevre köyünde son yolculuğuna uğurlanacak. 

Ekleme Tarihi: 7 Eyl 2016 00:09