Güncel Güncelleme Tarihi: 26 Eki 2016 17:49

Işık Koşaner: FETÖ'yü biliyorduk, 15 Temmuz aklımızın ucundan geçmedi

TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'na bugün gazeteci Nedim Şener ve eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner bilgi verdi

Işık Koşaner: FETÖ'yü biliyorduk, 15 Temmuz aklımızın ucundan geçmedi
Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Önemli açıklamalar yapan Koşaner, kendi görev döneminde FETÖ'nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı Koşaner'i dinledi.

"Böyle bir olay olacağını aklımızdan geçirmezdik" Koşaner yaptığı kısa açılış konuşmasında, kendi görev döneminde FETÖ'nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti. Işık Koşaner, "Bu olayların nihai bir amacı olduğunu biliyorduk, bunlardan şüphemiz yoktu. Ancak endişelerimiz 15 Temmuz gibi bir olay olacak gibi değildi. Böyle bir olay olacağını aklımızdan geçirmezdik"
dedi.

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARI

FETÖ'nün ordu içine sızmasını konusunda açıklama yapan Koşaner, "Yetkili makamlara gelmesi sahte bilgi ve belgelerle açılan davalar sayesinde TSK'nın önemli kadrolarının tasviyesiyle mümkün oldu" diyerek Ergenekon, Balyoz, Andıç ve askeri casusluk davalarını işaret etti."Bu davaların tek bir amacı vardı" diyen eski Genelkurmay Başkanı, "TSK'nın itibarını sarsmak ve istedikleri personeli uzaklaştırmak ve kendilerine yer açmak" diye konuştu.

Hükümetten bu davalarda yargılanan subayların tutuksuz olmasını istediklerini vurgulayan Koşaner, "Bundan yeteri kadar başarılı olamadık" diyerek, FETÖ'nün başarıyla TSK'ya sızdırdığı personelin yükselişinin engellenemediğini söyledi, "Maalesef bunda da başarılı oldu" ifadelerini kullandı. (HABERTÜRK TV)

Ekleme Tarihi: 26 Eki 2016 17:49