Dünya Güncelleme Tarihi: 2 Kas 2016 09:28

İsrail, Yahudilerin rahatsız oldukları gerekçesiyle ezanı yasakladı

İsrail, Yahudilerin rahatsız oldukları gerekçesiyle ekim ayı boyunca İbrahim Camii'nde ezan okunmasını 86 kez engelledi.

İsrail, Yahudilerin rahatsız oldukları gerekçesiyle ezanı yasakladı
El-Halil Vakıflar Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail yönetiminin, Yahudilerin rahatsız olması nedeniyle, İbrahim Camii'nde ekim ayı boyunca 86 kez ezan okunmasını engellediği belirtildi.

KANUNLARI TANIMIYOR

Açıklamada ayrıca, "İsrail, Müslümanların dini duygularını görmezden gelerek, kişilerin ibadet özgürlüklerini ve kutsal mekanlarını koruma altına alan uluslararası anlaşmalar ve kanunları tanımıyor." ifadelerine yer verildi.

Yahudiler, 1994 yılına kadar belli saatlerde buradaki "Hazreti İbrahim'in kabrini" ziyaret edebiliyordu. Baruch Goldstein isimli aşırı sağcı Yahudi'nin 25 Şubat 1994'te cami cemaati üzerine ateş açarak 29 Filistinliyi öldürmesi ve 125'ini yaralamasının ardından İsrail yönetimi, güvenlik gerekçesiyle caminin yarısını Yahudiler için mabede dönüştürmüştü.

400 YAHUDİYE 1500 KORUMA

İsrail, Müslümanların kendilerine ayrılan kısma girmesine izin veriyor ancak onların, Yahudiler için ayrılan kısma yalnızca, Kadir Gecesi, cuma günleri ve dini bayramlarda girmesine izin veriyor.

Yahudiler ise tüm yıl boyun kendileri için ayrılan bölüme kısıtlama olmaksızın girerken, Yahudi bayramlarında ise caminin tamamını ziyaret edebiliyor.

İsrail kontrolündeki El-Halil kentinde bulunan İbrahim Camii çevresinde oturan yaklaşık 400 Yahudi yerleşimciyi bin 500 civarında İsrail askeri koruyor.

Ekleme Tarihi: 2 Kas 2016 09:28