Güncel Güncelleme Tarihi: 24 Eki 2016 07:46

İstanbul Barosunda Atatürkçü Başkan merak konusu oldu

İstanbul Barosu'nun Atatürkçü kimliğiyle tanınan yeni başkanı Mehmet Durakoğlu, kimliğiyle daha il günden merak konusu oldu.

İstanbul Barosunda Atatürkçü Başkan merak konusu oldu
İstanbul Barosu yeni yönetimini belirliyor. 36 bin 483 avukat 92 sandıkta oy kullandı. İstanbul Barosu'nun yeni başkanı 13 bin 19 oyla Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'ndan Atatürkçü kimliğiyle tanınan Mehmet Durakoğlu oldu. Sonucun açıklanmasının ardından yeni başkanın kimliği merak konusu oldu.
MEHMET DURAKOĞLU KİMDİR?
Avukat Mehmet Durakoğlu kampanyasını 'Kaldığımız yerden devam' sloganıyla yürütmüştü. Durakoğlu, mevcut Baro Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal'ın başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Durakoğlu, avukatlara özel servis aracı sağlanması, adliyelere kreş açılması, avukatların özel sağlık sigortası primi ödeme külfetinden kurtulması gibi vaatlerde bulundu. Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun 10 kişilik Yönetim Kurulu listesinde 4 kadın avukat yer aldı.
"ASLA ATATÜRKÇÜLÜĞÜMÜZDEN BİR ADIM SAPMAYACAĞIZ"
Seçimlerin sonuçlanmasının ardından açıklama yapan Mehmet Durakoğlu şu ifadeleri kullandı:
İstanbul Barosu'nda yaşanan seçim yarışı sonucu itibariyle çizginin başarısıdır. İstanbul Barosu'da aydınlanma devriminin temsilcileri kazanmıştır. Bu çizgi, özellikle Türkiye'de yaşanan siyasal konjonktür itibariyle bize yaşatılanlara yaptığımız direnmenin ifadesidir. Biz öncelikle yargı bağımsızlığının olmadığı hukuk devleti olmayı beceremediğimiz, hukukun üstünlüğünü içimize sindiremediğimiz için bu mücadeleyi başlattık. Bunu yaparken çok daha önemlisi avukata dokunduk, savunma hakkının kutsallığını savunurken meslektaşlarımızın mutlu olmasını temin edecek somut işler yaptık. O teminatı vermeye çalışacağız. Aynı çizgide devam edeceğiz. En küçük değişiklik olmayacaktır. Herkes bunu bilmeli. Şu anda kazandığımız zaferlerin başarısıyla kibirlenmeden bir hizmetin inancın sonucu olarak gerçekleştirdiğimizi bilerek yürüteceğiz. Hukuk devleti olabilmemizin mücadelesidir. Avukatların gerçekten avukatlık yapabilecekleri bir Türkiye yaratabilmektir mücadelemiz. Asla Atatürkçülüğümüzden bir adım sapmayacağız. Mücadeleyi devam ettireceğiz.

Ekleme Tarihi: 24 Eki 2016 07:46