Güncel Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27

İstanbul'da kar saat kaçta yağacak hava durumu

İSTANBUL hava durumu tahminine göre kar saat 15.00'da sulu karla başladı. İstanbul'da kar etkisini saat 18.00'dan sonra gösterecek. Okullar yarın tatil mi sorusuna İstanbul Valiliği yanıt verecek.

İstanbul'da kar saat kaçta yağacak hava durumu

İSTANBUL'da beklenen kar yağışı saat 15.00'da sulu kar ile başlarken saat 18.00'den sonrası kötü. Meteoroloji İstanbul hava durumu verilerini yeniledi.

Meteoroloji işleri müdürlüğünün yeni yayınladığı hava durumu tahminine göre İstanbul'daki kar yağışının etkisi ve saatleri değişti.

Sabah yayınladığı tahminde saat 15.00'dan sonra yoğun kar uyarısı veren meteoroloji onun yeni tahmininde bunu sulu kar yağışı ile değiştirdi. Saat 18.00'dan sonra beklenen yoğun kar yağışı da daha hafif olarak görülecek. Kar yağışı gece yarısında da bitecek.

İSTANBUL SAATLİK HAVA DURUMU

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU OKULLAR YARIN TATİL Mİ

İSTANBUL Valiliği hava durumuna bakarak akşam ilerleyen saatlerde yarın okullar tatil mi sorusuna yanıt verecek.

Meteorolojinin güncellediği hava durumu tahminine bakılacak olursa 14 Aralık çarşamba günü okulların tatil olması zor görünüyor. Çünkü kar yağışı gece yarısı bitecek ve yarın parçalı bulutlu yarı güneşli bir hava olacak. Bu da okulların tatil olma ihtimalini güçleştirirken valiliğin gece saatlerinde son kararı vermesi bekleniyor.


İstanbul'un 5 günlük hava durumu raporuna bakılacak olursa kar yağışı 15 Aralık perşembe günü yağmura dönecek. Ancak İstanbul 16 Aralık cuma günü sulu kar geri gelecek ve 17 Aralık cumartesi yoğun kar yağışı olacak.

METEOROLOJİ YETKİLİSİ : KAR ARALIKLARLA SÜRECEK

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilisi, “Akşam saatlerinden sonra İstanbul genelinde aralıklarla kar sağanakları şeklinde yağışlarımız sürecek. Kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde 5 santimetreye kadar örtü yapabilecek, kıyılarda örtü yapmasını beklemiyoruz.Yarın sabah ile öğle arası kritik bizim için. Sonrası için ciddi bir şey beklemiyoruz.” dedi.

AKOM'UN HAVA TAHMİNİ
AKOM’un verilerine göre hava tahmin raporu şöyle: Bugün en yüksek 6 derece olması beklenen hava sıcaklıklarının, gece -1 seviyesine düşeceği sanılıyor. Metrekareye 5 ile 18 kilogram yağış düşmesi tahmin edilirken yüzde 65 ila yüzde 95 seviyesinde nem oranı mevcut olacak.

Yarın (Çarşamba) ise gündüz 5 derece olması beklenen hava sıcaklıkları gece 0 derece olacak. Sıcaklıkların gündüz 5 dereceye kadar yükselme beklentisi var. Yarın, metrekareye düşecek yağış oranının da 1 ila 3 kilogram arasında olacağı tahmin ediliyor.  İstanbul’un yüksek ve daha çok kuzey kesimlerinde yoğunlaşması beklenen kar örtüsünün, yer yer 5 santimetreyi bulması bekleniyor.

 Belediye, güvenlik, Karayolları ve ilgili diğer kurumların ekipleri hazır bekletilirken, vatandaşlardan don, buzlanma ve yoğun kar ihtimaline karşı trafiğin aksamaması için dikkatli olmaları istendi.

EDİRNE'DE KAR BAŞLADI

Soğuk ve yağışlı hava sisteminin etkisi altına giren Edirne'de kar, Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli köyü ve Hamzabeyli Sınır Kapısı civarında etkili oldu. Sınır kapısından Bulgaristan'a geçişlerde ise trafikte aksaklık yaşanmadı. Karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri ulaşımda aksama yaşanmaması için bölgede önlem aldı.Hava sıcaklığının 2 derece olarak ölçüldüğü kentte, kar yağışının gün boyu aralıklarla yüksek kesimlerde devam etmesi bekleniyor.

BİNGÖL'DE OKULLAR 2 GÜN TATİL EDİLDİ

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde kar yağışı nedeniyle okullar 2 gün tatil edildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe merkezi ve buraya bağlı köylerdeki okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

KAR YAĞIŞI ALTINDAKİ İLLERDE SON DURUM

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Bölgede yüksek kesimler başta olmak üzere aralıklarla etkisini gösteren kar yağışı dolayısıyla Tunceli'de 239, Ağrı'da 40 köy, Erzurum'da ise 28 mahalle yolu ulaşıma kapandı.

AĞRI : Etkili kar yağışı sebebiyle kent merkezi beyaza büründü. Kentte özellikle gece saatlerinde etkili olan kar yağışı halen aralıklı olarak etkisini sürdürüyor. Vatandaşlardan Muhammed Taşır, bölgedeki kar yağışının son günlerde aralıklarla devam ettiğine işaret ederek, bu yıl kış mevsiminin etkisini erken gösterdiğini dile getirdi.

Taşır, soğuk hava ve kar yağışının her geçen gün etkisini artırdığını belirterek, "Umarım kış mevsimi erken başladığı gibi erken de biter. Bölgemizde uzun ve sert geçen kış hayatı her alanda zorlaştırıyor. Özellikle dışarıda kalan veya zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren vatandaşlarımız ile Suriyeli kardeşlerimize bu kış günlerinde daha çok yardımcı olmalıyız." dedi. 

Kentin Eleşkirt ilçesinde kar yağışını fırsat bilen ilkokul çocukları, soğuk havaya rağmen ders aralarında kar topu oynayıp eğlendi.

Öğrencilerden Mehmet Güney, "Kar yağıyor kar topu oynuyoruz, keşke her gün yağsa biz de böyle kartopu oynayıp eğlensek." diye konuştu. 

ARDAHAN : ARAS Elektrik Ardahan İl Müdürü Meryem Akpınar, AA muhabirin yaptığı açıklamada, kar yağışı ve fırtına yüzünden ilçedeki 9 köye elektrik verilemediğini belirerek, "Fırtına enerji nakil hatlarına ve direklere zarar verdi. Çıldır'da şimdilik 9 köye enerji veremiyoruz. İl genelinde de iletkenlerde görülen zararlardan dolayı kısmi kesintiler oluyor ancak bunları en kısa zamanda gideriyoruz." şeklinde konuştu.

Akpınar, Çıldır ilçesine enerji akışını öğleden sonra sağlayabilmek için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

KARS : Kar kalınlığı son kar yağışı sonrası ilçe merkezinde 25, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 50 santimetreye ulaştı.

Bina çatılarında buz sarkıtları oluşan ilçede, vatandaşlar araçlarının üzerinde, ev ve iş yerleri önünde biriken karları temizledi.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:27