Politika Güncelleme Tarihi: 24 Kas 2016 21:21

İstanbul için AK Partili ve CHP'li üyeler ortak görüş: Kaygılıyız

Deprem konusunun gündeme geldiği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Partili ve CHP'li üyeler İstanbul'daki yüksek binalar sebebiyle kaygılı olduklarını ortak bir dille ifade ettiler.

İstanbul için AK Partili ve CHP'li üyeler ortak görüş: Kaygılıyız
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin Saraçhane'deki belediye binasında gerçekleştirilen 9. birleşiminde, İstanbul'daki yüksek katlı binalar ve deprem konusu tartışıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Başalan, "Deprem gerçeğinde bu kadar yüksek binaların yapılmasını tasvip etmiyorum" dedi. Birleşimde Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban da "Bu yüksek yapılar İstanbul'un bağrına saplanan hançerler. Bu gidişattan kaygılıyız" ifadeleriyle İstanbul'da yüksek katlı yapılaşmanın tehlikeli sonuçlar doğuracağının altını çizdi.

AK PARTİLİ BAŞALAN: TASVİP ETMİYORUM

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, konuyla ilgili, İstanbul'da yüksek katlı binaların yapılmasını uygun görmediği görüşünü dile getirdi.

İstanbul'un deprem gerçeğine işaret eden Başalan, "Bu kadar yüksek binaların yapılmasını tasvip etmiyorum. Birçok belediyenin maalesef emsal dışı alanları hoyratça vatandaşlara ya da müteahhide kullandırılması sebebiyle, emsal dışı alanlar yapılıyor bu binalarla. Binaların bu kadar yüksek olması konusunda, bu emsal dışı alanların, hoyratça kullanıldığını ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Başalan, plan yapma yetkisinin, tamamen büyükşehir veya il belediyelerinde olması gerektiğini görüşünü dile getirdi.

CHP'Lİ ÇOBAN: GİDİŞATTAN KAYGILIYIZ

Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban da İstanbul'daki özel proje alanları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.
İstanbul'un simge yapılarına işaret eden Çoban, son 30 yılda İstanbul'a eklenen gökdelen ve yüksek katlı yapıların bulunduğunu ve bunlarla çok övünemediklerini dile getirdi.

Çoban, "Bu yüksek yapılar İstanbul'un bağrına saplanan hançerler. Bu gidişattan kaygılıyız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Artık kesinlikle dikey mimariye müsaade edilmemelidir" sözünü hatırlatan Çoban, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da bu konuyla ilgili Meclis'te konuştuğunu anımsattı. Çoban, "Sayın Kadir Topbaş, kürsüde bakanların planlama yetkisi olmamalıdır' dedi. Bu ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Belediye Başkanı bunları söylüyor. Bu sözlerin samimiyetine inanmak ve buna uygun davranışlar bekliyoruz." diye konuştu.

ŞİŞLİ'DEKİ OKUL ARAZİSİ

Şişli ve Büyükşehir Belediyesi devre dışı bırakılarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir plan hazırlandığını ifade eden Çoban, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin bulunduğu arazi üzerinde yüksek katlı yoğun bir yapılaşmayı öngören imar planları değişikliği olduğunu söyledi. Konuyla ilgili dava sürecinin devam ettiğini belirten Çoban, şunları kaydetti:

"Şu an Şişli Belediye binasının bulunduğu alan ve yanındaki meslek lisesi alanında tam 561 bin metrekarelik, 4 adet kule yapı kurulmak isteniyor. Burası özel proje alanı ilan edildi. Sonuçta belediyenin bulunduğu alan 1989 yılından bu yana belediye hizmet alanı. Buraya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı toplam planda, bir tane dini tesis kurulmuş.

Onun dışında orada Türkiye'nin hem sanayisi ile Türkiye'de yetişmiş güç olan teknik liselerin, en köklülerden biri olan teknik motor meslek diye geçer, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ortadan kaldırılmak isteniyor. Meslek Lisesi'nin bulunduğu arazi üzerinde itirazlar sonucunda meslek alanı yüzde 70 daraltılarak, kuzeyde bir yere konumlandırıldı.

Son aşama, şunu söyleyeyim, son aşamada birtakım davalar, itirazlar sonucu yürütmeyi durdurma kararı alındı ama gelinen noktada, 2015 yılında plan uygulama sınırları değiştirilerek, belediye binasının olduğu alan uygulama sınırları dışına çıkarıldı, ama plan değişmedi. Sonuç olarak burada fiilen 561 bin metrekarelik bir yeni hançer saplanmak isteniyor."

Çoban, Şişli Camisi ile adliye arasında 24 saat kilit olan noktada böyle bir yapı yapılmak istendiğini ve davanın sürdüğünü söyledi. Çoban, "Biz yatırıma karşı değiliz, biz Bakanın da belirttiği gibi yoğunluk artışı nedeniyle İstanbul'da yeni cinayetlerin işlenmesine karşıyız. Bakanlığın bina yapma yetkisine karşıyız. Bu hepimizin rahatsızlığı olmalı, bu yeni hançerleri olmasına izin vermeyelim. Topluma örnek olalım." şeklinde konuştu.

MECLİS'DE DEPREM KONUSU GÜNDEME GELDİ

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Yardımcısı Faruk Aydın'ın önceki toplantılarda yaptığı "İstanbul'da deprem riski ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar" konulu sunumu üzerine CHP'li meclis üyeleri de konuyla ilgili görüşlerini ve yanıtlanmasını istediği soruları Meclise sundu.

Ekleme Tarihi: 24 Kas 2016 21:21